SADRŽAJ | ŽUPANIJA | GRADOVI | OPĆINE | OSTALO | ARHIVA | TRAŽILICA | IMPRESSUM


 
Godina XIV. - broj 9. Petak, 3. ožujka 2006.
GRAD CRES
3

1.

Na temelju članka 16. Zakona o komunalnom gospodarstvu (»Narodne novine« broj 36/95, 70/97, 128/99, 57/00, 129/ 99, 59/01, 26/03-pročišćeni tekst, 82/04 i 178/04) i članka 21. Statuta Grada Cresa (»Službene novine« Primorsko-goranske županije broj 25/01, 29/01 i 15/03), Gradsko vijeće Grada Cresa, na sjednici održanoj 23. veljače 2006. godine, donijelo je

ODLUKU
o komunalnom redu

1. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

(1) Odlukom o komunalnom redu (dalje u tekstu: Odluka) propisuje se komunalni red i mjere za njegovo provođenje na području Grada Cresa (dalje u tekstu: Grad) i obavezan je za sve pravne i fizičke osobe na području Grada, ako zakonom ili drugim propisom nije drugačije određeno.

Članak 2.

(1) Ovom su Odlukom propisane su odredbe o:

- uređenju naselja;

- održavanju čistoće i čuvanju javnih površina;

- korištenju javnih površina;

- skupljanju, odvozu i postupanju sa skupljenim komunalnim otpadom;

- uklanjanju snijega i leda s javnih površina;

- uklanjanju protupravno postavljenih predmeta;

- mjerama za provođenje komunalnog reda;

- kaznama za učinjene prekršaje.

Članak 3.

(1) Pod javnim površinama u smislu ove Odluke smatraju se:

- javne prometne površine: ulica, cesta, trg, pješačke zone, prolaz, parkiralište, nogostup, stajalište javnog prometa, pristanište, uređene plaže i slične površine koje se koriste za promet po bilo kojoj osnovi;

- javne zelene površine: parkovi, drvoredi, živice, travnjak, skupina stabala ili pojedinačno samoniklo stablo, posuda s ukrasnim biljem, rekreacijske površine, dječja igrališta, zelene površine uz cestu u naselju i slične zelene površine;

- površine na kojima se u skladu s tržnim redom pružaju usluge obavljanja prometa živežnim namirnicama i drugim proizvodima.

(2) U slučaju spora što se smatra javnom površinom, činjenično stanje se utvrđuje na temelju zemljišno-knjižnih evidencija koje se vode po službenoj dužnosti.

Članak 4.

(1) Pod predmetima u smislu ove Odluke smatraju se pokretne stvari koje se mogu premjestiti s jednog mjesta na drugo i predmeti koji se po Zakonu o građenju ne smatraju građevinama.

(2) Pod predmetima iz stavka 1. ovoga članka, smatraju se naročito:

1. kiosk, kao prenosiva, tipizirana i prefabricirana jedinica, čije se postavljanje na terenu izvodi sa suhom montažom na odgovarajuću podlogu te podrazumijeva mogućnost premještanja i uklanjanja s lokacije u komadu,

2. montažni objekt koji svojom namjenom, veličinom, oblikovanjem te montažom i suhom izvedbom nosivog konstruktivnog sistema predstavlja građevinu privremenog karaktera, koja podrazumijeva mogućnost demontaže, premještanja i uklanjanja s lokacije,

3. stolovi, stolice, zaštite od sunca i druga oprema ugostiteljskih terasa,

4. pokretna radnja, kao prostorno neovisna i prenosiva prostorna jedinica (u pravilu na kotačima),

5. uslužna naprava (automat, hladnjak, vaga, peć za pečenje kestena, kokica i slično),

6. naprava za zabavu (uređaj predviđen za zabavu djece i odraslih - vlak, vrtuljak, jastuk za skakanje, karting staza i slično, drugi uređaji u sastavu zabavnog parka, šator za zabavne i druge prilike),

7. štand (tipiziran lako prenosivi element, predviđen za stalnu, povremenu ili prigodnu uličnu prodaju),

8. transparenti, jarboli za zastave, metalni nosači za konzolne reklame, plastične reklame, oglasne ploče, oglasni stupovi, oglasni ormarići te druge slične naprave i uređaji za isticanje reklamnih poruka i oglašavanje.

(3) Vlasnici odnosno korisnici predmeta iz stavka 1. ovoga članka dužni su iste održavati urednima, čistima te u stanju funkcionalne sposobnosti.

II. UREĐENJE NASELJA

Članak 5.

(1) Pod uređenjem naselja u smislu ove Odluke smatra se: označavanje trgova i ulica, uređenje vanjskih dijelova zgrada, okućnica, postava reklama, natpisa i naziva tvrtki, uređenje izloga, uređenje javnih površina koje koriste ugostiteljski objekti, trgovine i ostali poslovni prostori, uređenje javnih zelenih površina, javna rasvjeta, komunalni objekti i uređaji u općoj uporabi, odvodnja oborinskih voda i čišćenje septičkih jama, dezinsekcija i deratizacija te držanje domaćih životinja.

Označavanje trgova i ulica

Članak 6.

(1) Naselja, ulice i trgovi u Gradu moraju biti vidljivo označeni natpisnim pločama.

(2) Natpisne ploče moraju biti postavljene na svakom ulazu u ulicu odnosno na trg, te na svakom križanju ulica.

(3) Svaka zgrada mora biti obilježena kućnim brojem.

(4) Imena ulica, trgova i parkova određuje Gradsko vijeće Grada Cresa. Natpisne ploče nabavlja Upravni odjel Grada, a troškove nabavke, postavljanja i održavanja natpisnih ploča snosi Grad.

(5) Pločicu s oznakom kućnog broja nabavlja Upravni odjel Grada Cresa, na trošak vlasnika ili korisnika, a postavlja je i održava vlasnik ili korisnik zgrade, odnosno stana o svom trošku.

Uređenje vanjskih dijelova zgrada

Članak 7.

(1) Vanjski dijelovi zgrade (krov, pročelje, balkon, terasa, vrata, prozori, žljebovi i drugi vanjski uređaji i oprema), moraju biti uredni i čisti, a oštećenja se moraju popraviti.

(2) Vlasnici i korisnici zgrada, stanova i poslovnih prostorija dužni su brinuti o vanjskom izgledu, čistoći te građevinsko-tehničkoj ispravnosti vanjskih dijelova zgrada na način određen propisima o gradnji i propisima o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.

(3) Zabranjeno je po zgradama šarati, crtati i slično ili na drugi način ih oštećivati.

(4) Posuda sa cvijećem izvan gabarita objekta mora biti postavljena i osigurana na način da spriječi pad posude te prolijevanje vode na prolaznike, prilikom zalijevanja cvijeća.

(5) Zabranjeno je na vanjskim dijelovima pročelja zgrada unutar registriranih povijesnih cjelina naselja, postavljanje klima uređaja, antena, nadstrešnica od valoplasta, plastične i aluminijske stolarije i drugih predmeta.

(6) Zabranjeno je na prozorima, balkonima, ogradama i drugim vanjskim dijelovima zgrada, unutar registriranih povijesnih cjelina naselja, koje su neposredno okrenute prema javno prometnim površinama, vješati ili izlagati rublje, posteljinu, tepihe i druge predmete kojima se nagrđuje vanjski izgled zgrada, odnosno ulice. Ova odredba ne odnosi se na običaj prilikom tradicionalnog vjerskog blagdana Tijelova.

Članak 8.

(1) Ukoliko zgrada zbog urušavanja njenih pojedinih dijelova, predstavlja javnu opasnost vlasnik ili korisnik je dužan odmah pristupiti sanaciji, u smislu uklanjanja javne opasnosti.

(2) Ukoliko se utvrdi javna opasnost, a vlasnik ili korisnik nije postupio prema stavku 1. ovog članka, komunalni redar je dužan o tome izvijestiti Građevinsku inspekciju koja donosi odluku o obavljanju sanacije.

Uređenje vanjskih dijelova okućnica

Članak 9.

(1) Vlasnik i korisnik stambene zgrade, poslovnog prostora i građevinskog zemljišta, je dužan održavati okućnicu odnosno okoliš zgrade, uključujući i ogradu prema javnoj površini, na način da ne ometa korištenje javno prometne površine.

(2) Okućnica odnosno okoliš iz stavka 1. ovoga članka mora biti uređena.

(3) Na nekretninama koje su vidljive s javne površine nije dozvoljeno uskladištenje niti trajno odlaganje građevinskog i drugog krupnog otpada te raznog materijala (drva za ogrjev, ugljen, otpadno drvo, željezo, lim, kamp kućice, plovila, priključna vozila i sličnih predmeta).

(4) Vlasnik odnosno korisnik nekretnine iz stavka 1. ovoga članka, dužan je podrezivati zelenilo zasađeno u dvorištu koje svojim granama prelazi na javno prometnu površinu tako da omogući nesmetan prolaz pješaka i vozila, preglednost prometne signalizacije i javne rasvjete.

Postava reklama, natpisa i naziva tvrtki

Članak 10.

(1) Predmeti iz članka 4., stavka 2., točke 8. ove Odluke, moraju materijalnom obradom i oblikovanjem zadovoljavati kriterije tehničkih i tehnoloških standarda i biti estetski oblikovani te predstavljeni u skladu s izgledom okoline ili zgrade.

(2) Predmeti iz stavka 1. ovoga članka moraju se održavati čistim, urednim i ispravnim, a dotrajale predmete treba obnoviti, zamijeniti ili ukloniti.

(3) Troškove održavanja, čišćenja, zamjene i uklanjanja ovih predmeta snosi njihov vlasnik odnosno korisnik.

(4) Vlasnik ili korisnik svjetleće reklame, oglasne ploče ili oglasnog ormarića dužan je ukloniti kvar na istoj, u roku od 8 dana od njegova nastanka.

Članak 11.

(1) Unutar registriranih povijesnih cjelina naselja, zabranjeno je postavljanje svih plastičnih, neonskih i konzolno postavljenih reklama te naziva poslovnih prostora.

U naselju Cres naziv poslovnog prostora izvodi se iznad ulaza, pojedinačnim slovima maksimalne veličine 20 x 30 cm u nehrđajućem metalu ili na drvenoj ploči.

U ostalim registriranim povijesnim cjelinama (Beli, Lubenice, Orlec, Predošćica) dozvoljavaju se samo natpisi na drvenoj ploči.

Članak 12.

(1) Zastave, transparenti ili drugi prigodni natpisi ili ukrasi što se postavljaju na zgradama, moraju biti uredni i čisti, a moraju se ukloniti u roku od 24 sata po prestanku prigode radi koje su postavljeni.

(2) Ukoliko vlasnik ili korisnik ne postupi prema stavku 1. ovog članka, predmete iz stavka 1 ovog članka, uklanja komunalni redar o trošku vlasnika.

Članak 13.

(1) Plakati, oglasi i slične objave mogu se isticati samo na oglasnim pločama i oglasnim ormarićima.

(2) Nije dopušteno izlaganje oglasa, reklama ili plakata čiji je sadržaj suprotan zakonu i/ili javnom moralu. Takvi plakati, reklame ili oglasi uklanjaju se po nalogu komunalnog redara Grada, na trošak fizičke i pravne osobe koja ih je postavila, tj. o trošku fizičke ili pravne osobe čije interese reklama ili plakat promiče.

Članak 14.

(1) Lokacije za postavljanje reklamnih predmeta, plakata i oglasa, postupak javnog nadmetanja, uvjete za sklapanje ugovora o zakupu lokacije za postavljanje plakata, te visinu naknade utvrđuje Poglavarstvo.

Članak 15.

(1) Ploča s nazivom pravne i fizičke osobe koje obavljaju određenu djelatnost, mora biti postavljena pored vrata poslovnog prostora, u skladu s izdanim rješenjem o registraciji. Ploča s istaknutim nazivom mora biti formata A3 ili A4, tehnički i estetski oblikovana i uredna.

(2) Prilikom svake statusne promjene, sadržaj ploče s nazivom mora se uskladiti sa promjenama najkasnije u roku od 30 dana.

Uređenje izloga

Članak 16.

(1) Izlog u smislu ove Odluke čini zastakljeni otvor u zidu zgrade i izložbeni ormarići koji služe javnom izlaganju robe ili koji služi za ugostiteljstvo, uredski prostor, obrtničku radnju ili društvenu djelatnost.

(2) Izlozi moraju biti čisti, uredni, tehnički održavani, osvijetljeni i dekorirani.

Uređenje javnih površina koje koriste ugostiteljski objekti, trgovine i ostali poslovni prostori

Članak 17.

(1) Vlasnici ili korisnici poslovnih prostora koji koriste javnu površinu, dužni su je održavati čistom i urednom. Stolovi, stolice, zaštita od sunca kao i ostala oprema na javnoj površini mora biti od kvalitetnog materijala, tehnički ispravna i primjereno oblikovana.

Članak 18.

(1) Unutar registrirane povijesne cjeline naselja Cres, vlasnici ili korisnici poslovnih prostora koji temeljem ugovora ili rješenja koriste javnu površinu, dužni su na javnu površinu postaviti tende i suncobrane od akrilog platna, tamnoplave boje. Tende moraju biti jednostrešne konstrukcije sa ili bez vertikalnih nosača, koji moraju biti drveni ili metalni, svjetlosive ili bijele mat boje. Natpis s nazivom poslovnog prostora može se ispisati na rubnom dijelu tende, žutim slovima.

(2) Stolovi i stolice na terasama ugostiteljskih objekata kao i oprema ostalih poslovnih prostora koja se izlaže na javnoj površini, moraju biti od prirodnih materijala ili metala. Posude sa ukrasnim biljem kao oprema ugostiteljske terase, moraju biti od terakote ili kamena.

(3) Ukoliko je javna površina završno obrađena kamenim opločenjem, vlasnik ili korisnik poslovnog prostora, vertikalne nosače tende učvršćuje isključivo u fugu kamenog opločenja. Nije dozvoljeno bušenje kamenog opločenja ili oštećivanje na bilo koji način.

(4) Vlasnik ili korisnik poslovnog prostora dužan je nakon isteka ugovora o korištenju javne površine, ukloniti stolove, stolice i ostalu opremu terase te ukloniti platno tende. Vlasnik ili korisnik poslovnog prostora nije dužan ukloniti nosivu konstrukciju tende.

(5) Uređenje i opremanje javnih površina poslovnih prostora iz stavka 1. ovog članka dopušteno je uz dozvolu Gradskog poglavarstva, a nakon ishođenja suglasnosti nadležnog Konzervatorskog odjela.

Uređenje javnih zelenih površina

Članak 19.

(1) Javne zelene površine moraju se redovito održavati, tako da svojim izgledom uljepšavaju naselje i služe svrsi za koju su namijenjene.

(2) Pod održavanjem javne zelene površine smatra se posebice:

- obnova biljnog materijala,

- podrezivanje stabala i grmlja,

- okopavanje i pljevenje grmlja i živice,

- košnja trave,

- gnojenje i prihranjivanje biljnog materijala koje raste u nepovoljnim uvjetima (drvoredi i slično),

- uklanjanje otpalog granja, lišća i drugih otpadaka,

- održavanje posuda s ukrasnim biljem u urednom i ispravnom stanju,

- preventivno djelovanje na sprječavanju biljnih bolesti, uništavanje tih biljnih štetnika te kontinuirano provođenje zaštite zelenila,

- održavanje pješačkog puta i naprava na javnoj zelenoj površini (oprema) u urednom stanju (ličenje i popravci klupa, košarica za otpad, spremišta za alat, popločenja i slično),

- postavljanje zaštitne ograde od prikladnog materijala, odnosno živice na mjestima ugroženim od uništavanja,

- postavljanje ploča s upozorenjima za zaštitu javne zelene površine,

- obnavljanje, a po potrebi i rekonstrukcija zapuštene zelene površine,

- skidanje snijega s grana,

- uređenje i privođenje namjeni neuređenih i novouređenih javnih zelenih površina.

Članak 20.

(1) Na javnim površinama postavljaju se klupe i košarice za otpad.

(2) Zabranjeno je postavljanje košarica za otpad na stup na kojem se nalazi prometni znak, uređaj javne rasvjete, stup za isticanje zastave, drveće te na drugim mjestima na kojima nagrđuju izgled okoliša ili ometaju promet.

(3) Postavljene klupe i košarice za otpad ne smiju se uništavati ili oštećivati.

Javna rasvjeta

Članak 21.

(1) Javna rasvjeta mora biti izvedena u skladu s priznatim ekološkim normama i suvremenom svjetlosnom tehnikom, uzimajući u obzir značaj pojedinih dijelova naselja i pojedinih javnih površina, prometa i potreba građana.

(2) Rasvjetna tijela javne rasvjete ne smiju se oštećivati i uništavati.

(3) Pravna ili fizička osoba koja obavlja djelatnost održavanja javne rasvjete, dužna je redovito održavati objekte i uređaje javne rasvjete u ispravnom stanju u skladu s Programom održavanja komunalne infrastrukture odnosno Godišnjim planom održavanja javne rasvjete koje donosi Gradsko vijeće.

(4) Javna rasvjeta mora, u pravilu, svijetliti cijele noći (u ljetnom razdoblju od 21.00 do 05.00 sati narednog dana, a u zimskom razdoblju od 17.00 do 06.00 sati narednog dana).

Komunalni objekti i uređaji u općoj uporabi

Članak 22.

(1) Protupožarne hidrante i hidrante za pranje i zalijevanje javnih površina vlasnik je dužan održavati u ispravnom stanju.

(2) Zabranjeno je uništavanje, oštećenje i neovlaštena uporaba hidranata.

Članak 23.

(1) Javni zahodi moraju ispunjavati odgovarajuće higijenske i tehničke uvjete a vlasnik, koncesionar ili korisnik ih mora održavati u stanju funkcionalne sposobnosti.

Članak 24.

(1) Ostale komunalne objekte i uređaje (opremu dječjih igrališta, ploče s planovima naselja, javne satove, telefonske govornice, poštanske sandučiće, fontane, spomenike, klupe, stolove i ostalu urbanu opremu) zabranjeno je uništavati, oštećivati, po njima šarati, crtati, ili na drugi način prljati i nagrđivati, odnosno nenamjenski koristiti.

(2) Pravna ili fizička osoba koja obavlja poslove održavanja objekata i uređaja iz stavka 1. ovog članka, dužna je održavati i voditi brigu na način da isti budu uvijek u stanju fukcionalne sposobnosti.

Članak 25.

(1) Dječja i sportska igrališta i objekte na njima te druge rekreacijske površine, vlasnici ili korisnici moraju održavati u urednom i ispravnom stanju.

Članak 26.

(1) Čekaonice autobusnog prometa, taksi stajališta i pristaništa moraju se održavati u urednom stanju i ispunjavati tehničke i higijenske uvjete.

Članak 27.

(1) Vlasnik ili korisnik javnog parkirališta dužan je na njima održavati red i čistoću te njima namjenski gospodariti.

(2) Na javnim parkiralištima zabranjeno je zadržavanje kamp kućica više od 24 sata te neovlašteno trgovanje, pretovar robe i druge aktivnosti koje nisu u skladu s namjenom.

Odvodnja oborinskih i otpadnih voda, čišćenje septičkih jama

Članak 28.

(1) Otpad iz septičkih jama i bazena za pročišćavanje kolektora odlaže se na način i uz uvjete definirane zakonskim aktima iz te oblasti.

(2) Odvodnja oborinskih voda propisana je posebnom Odlukom o odvodnji i pročišćavanju otpadnih voda na području Grada Cresa.

Članak 29.

(1) Čišćenje septičkih jama obavlja komunalno društvo, u skladu sa sanitarno-tehničkim uvjetima, a na zahtjev vlasnika septičke jame.

(2) Vlasnik septičke jame dužan je na vrijeme zatražiti od komunalnog društva koje postupa s otpadom, čišćenje septičke jame kako ne bi došlo do prelijevanja.

(3) Komunalno društvo koje postupa s otpadom dužno je fekalije izlijevati na mjesta koja su za to određena i snosi odgovornost za eventualno zagađenje okoline.

Dezinsekcija i deratizacija

Članak 30.

(1) U svrhu zaštite zdravlja građana, tijekom godine obavlja se sistematska dezinsekcija i deratizacija javnih površina.

(2) Pod pojmom sistematske dezinsekcije razumijeva se prskanje odgovarajućim sredstvima u cilju uništavanja muha, komaraca i drugih insekata.

(3) Pod pojmom sistematske deratizacije razumijeva se postavljanje odgovarajućih mamaca za uništavanje štakora i drugih glodavaca te prikupljanje uginulih životinja.

(4) Pravna osoba koja obavlja poslove dezinsekcije i deratizacije dužna je održavati sanitarne norme tijekom cijele godine.

(5) Na poziv komunalnog redara, pravna osoba iz stavka 4. ovog članka, dužna je izvršiti izvanrednu dezinsekciju i/ili deratizaciju ukoliko se ocijeni da je taj postupak opravdan.

(6) Pravna osoba kojoj su povjereni poslovi dezinsekcije i deratizacije dužna je prije početka izvođenja sistematske dezinsekcije i deratizacije obavijestiti pučanstvo o početku i završetku izvođenja tih radova.

Držanje domaćih životinja

Članak 31.

(1) Unutar građevinskog područja obalnih naselja nije dozvoljeno držati životinje - kopitare, papkare i perad.

(2) Pod kopitarima smatraju se konji, magarci, mazge i mule. Pod papkarima smatraju se goveda, ovce, koze i svinje. Pod peradi smatraju se kokoši, pure, guske, patke i druga domaća perad i pernata divljač.

(3) Držanje pasa i mačaka propisano je posebnom odlukom.

(4) Komunalni redar izdat će rješenje o uklanjanju s rokom izvršenja ako se životinje iz stavka 1. ovog članka, drže u zabranjenim zonama.

III. ODRŽAVANJE ČISTOĆE I ČUVANJE JAVNIH POVRŠINA

Članak 32.

(1) Javne površine iz članka 3. ove Odluke koriste se u skladu s njihovom namjenom i moraju se održavati čistima i urednima.

(2) Održavanje javnih zelenih površina i održavanje čistoće javnih prometnih površina na području Grada Cresa obavlja trgovačko društvo Vodovod i čistoća Cres Mali Lošinj d.o.o. sa sjedištem u Cresu, Peškera 2. (dalje u tekstu: komunalno društvo), temeljem Programa održavanja komunalne infrastrukture koje donosi Gradsko vijeće i Godišnjeg plana pružanja zajedničkih komunalnih usluga komunalnog društva.

(3) Godišnjim planom pružanja zajedničkih komunalnih usluga utvrđuje se opseg, vrijeme, tehnologija, intenzitet i ostali uvjeti održavanja čištoće javnih prometnih površina i održavanja javnih i zelenih površina.

Članak 33.

(1) Na javnoj površini nije dozvoljeno, bez odobrenja Grada Cresa:

- odlagati građevinski materijal te građevinski i drugi krupni otpad,

- izlagati predmete, stvari, poljoprivredne i druge proizvode,

- postavljati predmete, naprave ili strojeve,

- bacati reklamne letke.

Članak 34.

(1) Na javnoj površini zabranjeno je:

- koristiti dječje igralište i sprave za igru djece protivno njihovoj namjeni,

- popravljati motorna vozila (osim u opravdanim slučajevima) te obavljati druge obrtničke radove,

- prati osobe, vozila ili ostale predmete na javnim vodovodnim uređajima i objektima,

- izlijevati otpadne tekućine bilo koje vrste,

- pljuvati i obavljati nuždu,

- paliti otpad,

- obavljati bilo kakve radnje kojima se onečišćuje ili oštećuje javna površina.

- odlagati ili postavljati bilo kakve predmete kojima se ometa redovito korištenje javne površine, odnosno nesmetan prolaz pješaka i vozila,

- obavljati bilo kakve radnje kojima se mijenja namjena javne površine.

Članak 35.

(1) Radi zaštite javne zelene površine, zabranjuje se:

- neovlašteno rezanje i skidanje grana,

- guljenje kore stabala, zarezivanje, stavljanje plakata te drugo oštećivanje drveća, grmlja i živica,

- penjanje po drveću,

- neovlašteno skidanje plodova s drveća i grmlja, branje cvijeća, vađenje cvjetnih i travnatih busenova,

- neovlašteno skupljanje i odnošenje suhoga granja i kore,

- kopanje i odnošenje zemlje, humusa i bilja,

- bacanje papira i drugog otpada, smeća, piljevine, pepela, odrezanog šiblja, grana, kao i njihovo paljenje na javnoj zelenoj površini,

- dovođenje i puštanje životinja,

- oštećivanje stabala i grmlja prilikom gradnje, istovara i dopreme građevinskog materijala, ogrjevnog drveta i dr.,

- oštećivanje opreme i uređaja na zelenoj površini,

- puštanje otpadnih voda, kiselina, motornog ulja i gnojnica i svako drugo zagađivanje,

- vožnja biciklom, motorom, automobilom te kolicima za teret (osim ako se takva vozila kreću u svrhu održavanja javne zelene površine) te pranje i parkiranje vozila na javnoj zelenoj površini,

- loženje vatre i potpaljivanje stabala,

- iskrcavanje i uskladištenje raznog materijala (ogrjevnog drva, otpadnog drva, željeza, lima i sl.),

- protupravno prisvajanje,

- hvatanje i uznemiravanje ptica i ostalih životinja,

- nenamjensko korištenje, oštećivanje i šaranje opreme.

Članak 36.

(1) Radi očuvanja javne prometne površine zabranjeno je:

- bilo kakvo oštećenje javne prometne površine ili objekta i uređaja koji su njihov sastavni dio,

- izvođenje radova bez odobrenja nadležnog tijela,

- bilo kakvo nenamjensko korištenje i prenamjena javne prometne površine.

(2) U slučaju izvođenja radova protivno odredbi stavka 1. ovoga članka, Komunalno redarstvo izdat će rješenje za obustavu radova koji se izvode bez odobrenja uz obvezu dovođenja javne prometne površine u prvobitno stanje, o trošku izvođača radova.

(3) Uvjete i način prekopavanja javne prometne površine određuje Upravni odjel.

Članak 37.

(1) Pravna ili fizička osoba koja obavlja djelatnost neposredno uz javnu površinu dužna je svakodnevno dovesti javnu površinu u čisto i uredno stanje, ako zbog njihove poslovne i druge djelatnosti dolazi do onečišćenja površine oko njihovog poslovnog objekta.

(2) Vlasnik ili korisnik sportskog ili rekreacijskog objekta, zabavnog parka ili igrališta organizator javnog skupa i ovlaštenik korisnik javne površine dužan je osigurati stalno čišćenje korištene javne površine ili objekta, kao i prostora koji služi kao pristup tim površinama.

Članak 38.

(1) Vozila koja sudjeluju u prometu ili su zaustavljena ne smiju onečišćavati javnu površinu uljem, pijeskom, slamom, lišćem, piljevinom i sličnim tekućim rasutim materijalom.

Članak 39.

(1) Ako investitor ili izvoditelj građevinskih radova, prilikom izgradnje novih i/ili rekonstrukcije postojećih objekata, postavljanja naprava, uređaja i instalacija, uništi ili ošteti postojeću javnu površinu, obvezan je nadoknaditi puni iznos troškova za vraćanje oštećene i/ili uništene javne površine u prvobitno stanje.

(2) Otklanjanje svih oštećenja i ponovno uređenje javne površine vrši se po nalogu komunalnog redara o trošku investitora odnosno izvoditelja građevinskih radova iz prethodnog stavka ovoga članka.

Članak 40.

(1) Osoba koja namjerno ili iz nepažnje učini štetu na javnim površinama obvezna je nadoknaditi počinjenu štetu.

(2) Otklanjanje oštećenja i ponovno uređenje javne površine vrši se o trošku počinitelja oštećenja, a po nalogu komunalnog redara.

Članak 41.

(1) Nije dozvoljeno puštanje životinja na javne površine bez nadzora.

(2) Posjednik životinje dužan je očistiti javnu površinu koja je onečišćena otpacima njegove životinje.

Članak 42.

(1) Na javnu površinu dozvoljeno je dovoditi pse u skladu s Odlukom o uvjetima i načinu držanja određenih životinja.

(2) U parkovima i na drugim zelenim površinama psa je dozvoljeno voditi isključivo po pješačkim stazama i sličnim površinama namijenjenim kretanju pješaka.

(3) Zabranjeno je dovoditi i puštati pse na travnjake, cvijetnjake i dječja igrališta.

Članak 43.

(1) Obalni pojas uređenih plaža i zelenih površina uz plažu mora se redovito održavati.

(2) Pravna ili fizička osoba koja obavlja poslove održavanja ili koncesionar dužni su održavati obalni pojas uređenih plaža i zelenih površina čistim i urednim.

(3) Komunalni redar ovlašten je u opravdanim slučajevima, nakon onečišćenja izazvanim vremenskim nepogodama ili drugim izvanrednim situacijama, naložiti komunalnom društvu odnosno koncesionaru na pomorskom dobru, izvanredno čišćenje obalnog pojasa.

Članak 44.

(1) Zabranjeno je bacati otpad u more i na obalu.

(2) Komunalni redar dužan je prijaviti svako onečišćenje mora uzrokovano ispuštanjem fekalija i otpadnih voda.

(3) Vlasnici brodica i ostalih manjih plovila ne smiju svoje plovilo održavati i ostavljati na plažama i zelenim površinama već na za to predviđenim prostorima.

IV. KORIŠTENJE JAVNIH POVRŠINA

Članak 45.

(1) Predmeti iz članka 4. točka 1.-8. ove Odluke mogu biti postavljeni na javnoj površini isključivo na lokaciji određenoj Planom lokacija kojeg donosi Gradsko poglavarstvo, u skladu s uvjetima utvrđenim ovom Odlukom, Odlukom o nekretninama Grada Cresa i Odlukom o porezima Grada Cresa.

Korištenje javnih površina prilikom gradnje

Članak 46.

(1) U cilju zaštite javnih površina prilikom obavljanja građevinskih radova, izvođač je dužan poduzimati sljedeće mjere:

- označiti gradilište natpisom koji mora sadržavati naziv i adresu investitora i izvođača te broj rješenja odnosno prethodnog odobrenja za radove izdanog od nadležnog Konzervatorskog odjela,

- polijevati trošni materijal za vrijeme rušenja građevinskog objekta te drobljenja agregata, kako bi se spriječilo prekomjerno stvaranje i širenje prašine,

- deponirati građevinski materijal u okviru gradilišta tako da se ne ometa promet i slobodno otjecanje vode, te da se materijal ne raznosi po javnim površinama,

- očistiti javnu površinu oko gradilišta od svih vrsta građevinskog i drugog materijala, blata i drugog otpada čije je skupljanje na javnim površinama posljedica izvođenja građevinskih radova,

(2) Zabranjuje se izlijevanje građevinskog i građevinskog otpadnog materijala u slivnike.

Članak 47.

(1) Za iskrcaj, smještaj i ukrcaj građevinskog materijala, podizanje skela, popravke vanjskih dijelova zgrade i slične radove koji služe građevinskoj namjeni mora se koristiti vlastito zemljište.

 (2) U opravdanim slučajevima, kada nema vlastitog zemljišta ili je njegova površina nedostatna, za potrebe iz stavka 1. ovoga članka može se privremeno koristiti javna površina ili neizgrađeno građevinsko zemljište.

(3) Odobrenje za korištenje javne površine iz stavka 2. ovoga članka izdaje komunalni redar.

(4) Unutar registrirane povijesne cjeline naselja korisnik javne površine za odlaganje građevinskog materijala, uz zahtjev za korištenje dužan je priložiti i odobrenje za radove od nadležnog Konzervatorskog odjela.

(5) Kod izvođenja radova iz stavka 1. ovoga članka, privremeno zauzeti dio javne površine mora se ograditi urednom ogradom.

(6) Građevinski materijal mora biti uredno složen da ne sprječava otjecanje oborinskih voda.

Članak 48.

(1) Za vrijeme obavljanja radova izvođač mora poduzeti sve propisane i uobičajene mjere sigurnosti. Za sigurnost radova odgovoran je izvođač radova.

(2) Ako se gradnja iz bilo kojeg razloga obustavi na vrijeme duže od jednog mjeseca, komunalni redar može odrediti da se s javne površine uklone skele i drugi materijal.

Članak 49.

(1) Nakon završetka građevinskih radova ili prestanka potrebe za korištenjem javne površine za smještaj građevinskog materijala, izvođač je dužan javnu površinu vratiti u prvobitno stanje.

(2) Komunalni redar pregledat će korišteni prostor i ako ustanovi da postoji kakvo oštećenje naredit će izvođaču da o vlastitom trošku dovede korištenu javnu površinu u prijašnje stanje.

Članak 50.

(1) Izvođač radova dužan je višak zemlje iz iskopa i otpadni građevinski materijal odlagati na za tu svrhu određena odlagališta otpada.

(2) Izvođač građevinskih radova prilikom odlaganja zemlje i/ili otpadnoga građevinskog materijala dužan je pridržavati se uputa o načinu odlaganja koje izdaje komunalno društvo, te platiti utvrđenu naknadu.

(3) Zabranjeno je odlagati zemlju i/ili otpadni materijal izvan odlagališta predviđenih za tu svrhu.

(4) Čisti otpadni građevinski materijal, zemlja ili materijal od iskopa mogu se odlagati i na druge lokacije, koje na temelju zahtjeva izvođača radova odobri Gradsko poglavarstvo.

Korištenje javne površine za ukrcaj i iskrcaj robe i ostalog materijala

Članak 51.

(1) Za iskrcaj ogrjeva te za piljenje drva prvenstveno se koristi vlastito zemljište. U slučaju da vlastitoga zemljišta nema ili je njegova površina nedostatna, može se koristiti javna prometna površina, ali tako da se ta površina ne oštećuje i da se ne ometa promet. Odobrenje za korištenje javne površine izdaje komunalni redar.

(2) Iskrcani ogrjev ili drugi materijal moraju se ukloniti s javne površine najkasnije u roku od 3 dana, a upotrebljena površina mora se odmah očistiti od piljevine i drugih otpadaka.

Članak 52.

(1) Ukrcaj i iskrcaj robe i drugog materijala obavlja se prvenstveno u zgradama i na površinama koje nisu javne površine.

(2) U opravdanim slučajevima ukrcaj i iskrcaj može se privremeno obaviti i na javnoj prometnoj površini pod uvjetom da se ne oštećuje.

(3) Ako se roba ili drugi materijal mora iskrcati na samu javnu prometnu površinu, mora se složiti tako da ne ometa promet i mora se ukloniti u najkraćem roku.

Korištenje javne površine za tržnice

Članak 53.

(1) Lokacije otvorenih tržnica u Gradu određuje Poglavarstvo.

(2) Otvorene tržnice na kojima se obavlja promet poljoprivrednim i drugim proizvodima moraju biti čiste i uredne.

(3) Po isteku vremena određenog za prodaju na otvorenoj tržnici ovlaštena pravna ili fizička osoba uklanja s tržnice sve klupe i druge pokretne naprave, osim kioska te dovodi tržnicu u čisto i uredno stanje.

(4) Zabranjeno je prodavanje ili izlaganje poljoprivrednih, prehrambenih i drugih proizvoda izvan prostora otvorenih tržnica, ukoliko takvo pravo nije utvrđeno posebnom odlukom o zakupu javnih površina.

(5) Provođenje zabrane iz stavka 4. ovog članka nadzire komunalni redar.

V. SKUPLJANJE, ODVOZ I POSTUPANJE SA SKUPLJENIM KOMUNALNIM OTPADOM

Članak 54.

(1) Komunalni otpad je otpad iz kućanstva, te otpad iz proizvodne i/ili uslužne djelatnosti ako je po svojstvima i sastavu sličan otpadu iz kućanstava.

(2) Komunalni otpad dijelimo na standardni i krupni otpad.

(3) Standardni otpad je otpad koji svakodnevno nastaje u kućanstvima (npr. otpad hrane i pića te ambalažni otpad).

(4) Krupni otpad je onaj otpad koji povremeno nastaje u kućanstvu (štednjaci, bojleri i ostala kućanska bijela tehnika, kreveti, fotelje i ostali dijelovi namještaja, zatim kante, madraci, otpad od čišćenja spremišta i sl.).

(5) Tehnološki otpad je otpad koji nastaje u proizvodnim procesima u gospodarstvu, ustanovama i uslužnim djelatnostima, a po količinama, sastavu i svojstvima razlikuje se od komunalnog otpada.

Članak 55.

(1) Provođenje mjera za postupanje s komunalnim otpadom osigurava Grad.

(2) Komunalno društvo osigurava postavljanje dovoljnog broja spremnika za otpadna mineralna i jestiva ulja, kao tehnološkog otpada, na za to predviđena mjesta.

(3) Proizvođači otpadnih mineralnih i jestivih ulja dužni su za odlaganje istih koristiti za to predviđene spremnike.

Članak 56.

(1) Održavanje čistoće na području Grada obavlja komunalno društvo.

Članak 57.

(1) Komunalno društvo dužno je osigurati odvoz komunalnog otpada za sve građevine koje proizvode komunalni otpad na području Grada Cresa.

(2) Komunalno društvo dužno je postaviti dovoljan broj posuda za odlaganje standardnog i krupnog komunalnog otpada u svim naseljima na području Grada Cresa, održavati ih u ispravnom stanju na način da ih po potrebi popravlja ili zamjenjuje novima, a redovnim ih pranjem treba održavati čistim i urednim.

 (3) Mjesta za postavljanje posuda za odlaganje komunalnog otpada, kao i oblik (zapreminu) posuda za pojedinu lokaciju određuje komunalno društvo, uz prethodnu suglasnost Gradskog poglavarstva.

Članak 58.

(1) Posude za odlaganje komunalnog otpada ne smiju biti postavljene na mjestima gdje se otežava odvoz ili na mjestima koja otežavaju odnosno onemogućavaju promet.

(2) Svakom ugostiteljskom objektu s vlastitom kuhinjom, komunalno društvo određuje posebnu standardiziranu posudu za odlaganje standardnog komunalnog otpada iz svoje kuhinje.

(3) Komunalno društvo dužno je organizirati odvoz komunalnog otpada specijaliziranim vozilima za tu namjenu, a u područjima i ulicama u kojima nije moguć odvoz otpada takvim vozilima dužno je osigurati odvoz drugim odgovarajućim vozilima.

Članak 59.

(1) Odvoz komunalnog otpada obavlja se po Planu odvoza komunalnog otpada kojeg donosi komunalno društvo uz prethodnu suglasnost Gradskog poglavarstva.

(2) Planom iz stavka 1. ovog članka utvrđuje se tjedni raspored odvoza komunalnog otpada po pojedinim područjima (ulice, dijelovi naselja, naselja).

Članak 60.

(1) Korisnici usluga odvoza komunalnog otpada dužni su pažljivo puniti posude za odlaganje komunalnog otpada tako da se otpad ne rasipa po njima ili oko njih.

(2) Ukoliko je to moguće korisnici usluga dužni su umanjiti obujam otpada.

(3) Posude za odlaganje komunalnog otpada moraju imati ispravne poklopce koje su korisnici usluge nakon odlaganja, odnosno radnici koji skupljaju i odvoze otpad nakon utovara, dužni odmah zatvoriti.

(4) Nije dozvoljeno pretrpavanje otpadom posuda za odlaganje komunalnog otpada koje otežava zatvaranje, te odlaganje otpada kraj posuda.

(5) Nije dozvoljeno u posude za odlaganje standardnog komunalnog otpada odlagati krupni otpad, žeravicu, vrući pepeo, tekuće i polutekuće tvari, građevinski materijal ili građevinski otpad, leševe životinja, električne baterije, akumulatore, autogume, granje, smeće iz vrta, opasni i tehnološki otpad.

(6) Kartonski-ambalažni otpad posebno preuzima komunalno društvo od svake trgovine na određenoj lokaciji u točno određenom vremenu prema Planu iz prethodnog članka. Kartonski ambalažni otpad ne smije se odlagati na javnoj površini ili pored posuda za otpad.

(7) Posude za diferencirano prikupljanje otpada koriste se sukladno njihovoj namjeni.

Članak 61.

(1) Komunalno društvo dužno je osigurati posebne posude za odlaganje krupnog komunalnog otpada kapaciteta 5-7 m3, koje se postavljaju na određenim mjestima radi prikupljanja takvog otpada.

(2) Komunalno društvo dužno je najmanje jedanput mjesečno organizirati postavljanje posuda za odlaganje krupnog komunalnog otpada iz prethodnog stavka za skupljanje krupnog otpada po pojedinim područjima, odnosno naseljima uz prethodnu obavijest stanovnika i pravnih osoba na tom području ili naselju o datumu i mjestu skupljanja krupnog otpada.

Članak 62.

(1) Odlaganje otpada bilo koje vrste pored posuda za odlaganje komunalnog otpada ili bilo gdje na javnoj površini, smatra se izvanrednim onečišćenjem te će Upravni odjel Grada narediti komunalnom društvu izvanredno čišćenje i odvoženje odloženog otpada na teret fizičke ili pravne osobe - onečišćivača koja je prouzročila izvanredno onečišćenje.

(2) Izvanredno onečišćenje uklanja se na temelju rješenja Upravnog odjela Grada onečišćivaču, odnosno komunalnom društvu o trošku onečišćivača.

(3) Troškovi izvanrednog čišćenja obuhvaćaju fizički rad, rad motornih vozila i troškove deponiranja.

Članak 63.

(1) Skupljeni komunalni otpad odlaže se na odlagalište otpada Pržići.

(2) Odlagalište otpada održava i čuva komunalno društvo.

Članak 64.

(1) Vlasnici svih građevina, odnosno posebnih dijelova građevina na području Grada Cresa koji proizvode komunalni otpad (u daljnjem tekstu: korisnik usluge), obvezni su koristiti komunalnu uslugu održavanja čistoće, na način da svoj komunalni otpad odlažu u postavljene posude za odlaganje komunalnog otpada, te su dužni plaćati cijenu obavljanja ove usluge komunalnom društvu.

(2) U izvršenju obveze iz stavka 1. ovog članka, korisnici usluga dužni su poštivati pravila o načinu odlaganja komunalnog otpada.

Članak 65.

(1) Obveza korištenja komunalne usluge iz stavka 1. članka 60. ove Odluke nastaje za korisnike usluga u trenutku stjecanja vlasništva građevine odnosno posebnog dijela građevine (stana ili poslovnog prostora).

(2) O činjenici stjecanja vlasništva građevine, odnosno posebnog stambenog ili poslovnog prostora u kojima će se proizvoditi komunalni otpad, korisnici usluga dužni su pismeno obavijestiti komunalno društvo i Upravni odjel Grada u roku od 30 dana od dana stjecanja vlasništva.

(3) Korisnici usluga dužni su pismenoj obavijesti iz stavka 1. ovog članka priložiti dokaz o vlasništvu građevine ili posebnog dijela građevine.

(4) Ukoliko je u smislu Odluke o priključenju na komunalnu infrastrukturu Grada Cresa, podnijet zahtjev komunalnom društvu za priključenje građevine koja će proizvoditi komunalni otpad na komunalnu infrastrukturu, smatra se da je podnošenjem tog zahtjeva komunalno društvo ujedno obaviješteno u smislu odredbi ovog članka Odluke.

Članak 66.

(1) Korisnici usluga dužni su plaćati cijenu održavanja čistoće, sukladno cjeniku komunalnog društva.

(2) Vlasnik građevine, odnosno posebnog dijela građevine može u skladu sa zakonom svoju obvezu plaćanja komunalne uluge održavanja čistoće, prenijeti ugovorom na korisnika građevine ili posebnog dijela građevine, ako je o tom pismeno obavijestio komunalno društvo.

VI. UKLANJANJE SNIJEGA I LEDA

Članak 67.

(1) Snijeg s javne prometne površine treba se početi uklanjati kad napada 5 cm, a ako pada neprekidno, mora se uklanjati i više puta.

(2) Led se s javnih površina uklanja čim nastane.

 (3) Vlasnici ili korisnici zgrada dužni su očistiti snijeg i led ispred svojih ulaznih vrata odnosno ispred vrata poslovnog prostora.

(4) Uklanjanje snijega i leda s javne prometne površine obavlja pravna osoba u čijoj su nadležnosti poslovi održavanja te javne prometne površine.

Članak 68.

(1) Javne prometne površine mogu se radi sprječavanja nastanka leda i sprječavanja klizanja posipati odgovarajućim materijalom.

(2) Pravna ili fizička osoba koja obavlja uklanjanje snijega i leda s javne površine dužna je osigurati da se materijal kojim je posipana javna prometna površina, ukloni u roku od dva dana po otapanju snijega i leda.

VII. UKLANJANJE PROTUPRAVNO POSTAVLJENIH PREDMETA

Članak 69.

(1) Svi predmeti iz članka 4. ove Odluke kao i ostali predmeti (kućanski aparati, vozila, plovila, prikolice, klima uređaji, antene, aluminijska i plastična stolarija, krupni otpad i slično) postavljeni suprotno odredbama ove odluke na javnoj površini, na zgradama ili drugim objektima, moraju se ukloniti.

(2) Komunalni redar rješenjem će naložiti uklanjanje predmeta postavljenog ili smještenog suprotno odredbama ove Odluke.

(3) Ako vlasnik ili korisnik protupravno postavljenog predmeta sam ne ukloni predmet, uklonit će ga Upravni odjel Grada Cresa na odlagalište otpada, o trošku vlasnika ili korisnika.

(4) Ukoliko je vlasnik protupravno postavljenog predmeta nepoznat, nalog za uklanjanje oglasit će se na oglasnoj ploči u skladu s odredbama Zakona o općem upravnom postupku.

VIII. MJERE ZA PROVOĐENJE KOMUNALNOG REDA

Članak 70.

(1) Nadzor nad provođenjem komunalnog reda propisanog ovom Odlukom obavlja komunalni redar.

(2) Komunalni redar mora imati posebnu iskaznicu koju mora pokazati na zahtjev stranke. Izgled iskaznice komunalnog redara određuje Gradsko poglavarstvo.

Članak 71.

(1) U obavljanju nadzora nad provođenjem komunalnog reda komunalni redar dužan je surađivati s predstavnicima mjesnih odbora, radi učinkovitijeg obavljanja svoje službe.

Članak 72.

(1) U obavljanju nadzora komunalni redar ovlašten je:

- rješenjem narediti fizičkim i pravnim osobama radnje u svrhu održavanja komunalnog reda,

- izdati usmeni nalog fizičkim i pravnim osobama kojim se nalaže radnja u svrhu održavanja komunalnog reda,

- predložiti podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka,

- naplatiti globu od počinitelja prekršaja odmah (na licu mjesta).

Članak 73.

(1) Fizička i pravna osoba dužna je komunalnom redaru omogućiti nesmetano obavljanje nadzora, a osobito pristup do prostorija objekta, naprava i uređaja, dati osobne podatke, kao i pružiti druga potrebna obavještenja o predmetu uredovanja.

(2) Ako komunalni redar u svome radu naiđe na otpor, može zatražiti pomoć od Policijske uprave primorsko-goranske.

IX. KAZNENE ODREDBE

Članak 74.

Globom od 500,00 do 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:

1. ne obilježi zgradu kućnim brojem (čl. 6. st. 3. i st. 5),

2. ne održava vanjske dijelove zgrade i ne brine se o izgledu vanjskih dijelova zgrade (čl. 7. st 1. i 2.),

3. crta, šara ili oštećuje vanjske dijelove zgrade (čl. 7. st. 3.),

4. ne pridržava se odredbi čl. 7. st. 4.,

5. ne pridržava se odredbi čl. 7. st. 5.,

6. ne pristupi sanaciji zgrade ako ista predstavlja javnu opasnost (čl. 8.),

7. ne održava okućnicu odnosno okoliš zgrade (čl. 9. st. 1. i 2.),

8. odlaže na okućnicu građevinski i drugi materijal ili krupni otpad (čl. 9. st. 3.),

9. ne podrezuje zelenilo u dvorištu (čl. 9. st. 4.),

10. ne pridržava se odredbi čl. 10.,

11. unutar registrirane povijesne cjeline naselja postavi plastične, neonske i konzolano postavljene reklame ili naziv poslovnog prostora izvede ne drugi način nego što je određeno u čl. 11.,

12. na zgradu postavi neuredne i prljave zastave, transparente ili druge prigodne natpise i ukrase ili ih ne ukloni u roku od 24 sata po prestanku prigode radi koje su postavljeni (čl. 12.),

13. plakate, oglase i slične objave ističe na mjestima koja nisu za to određena ili izlaže oglas reklamu ili plakat čiji je sadržaj suprotan zakonu (čl. 13.),

14. ispred svojih vrata ne postavi ploču s nazivom (čl. 15.),

15. ne održava izloge sukladno odredbi čl. 16. st. 2.,

16. ne koristi javnu površinu sukladno članku 17. st.1.,

17. na javnu površinu postavi tende, suncobrane i ostalu opremu terasa suprotno odredbama čl. 18. st. 1. i 2.,

18. buši ili oštećuje kameno opločenje javne površine (čl. 18. st. 3.),

19. ukoliko ne postupi sukladno odredbi čl. 18. st. 4.,

20. ne održava javne zelene površine sukladno odredbi čl. 19.,

21. postupa suprotno odredbi čl. 20. st. 2. i 3.,

22. uništava ili oštećuje tijela javne rasvjete (čl. 21. st. 2.),

23. redovito ne održava objekte javne rasvjete (čl. 21. st. 3.),

24. ne održava protpožarne hidrante i hidrante za pranje i zalijevanje javnih površina te ako ih oštećuje i neovlašteno koristi (čl. 22.),

25. ne održava javne zahode u stanju funkcionalne sposobnosti (čl. 23.),

26. postupa suprotno odredbi čl. 24. st. 1.,

27. ne održava komunalne objekte i uređaje sukladno odredbi čl. 24. st 2.,

28. ne održava dječja i sportska igrališta (čl. 25.),

29. ne održava red i čistoću na javnim parkiralištima (čl. 27. st. 1.),

30. na javnom parkiralištu obavlja neku od zabranjenih djelatnosti (čl. 27. st. 2.),

31. na vrijeme ne zatraži čišćenje septičke jame (čl. 29. st. 2.),

32. ne postupa sukladno odredbi čl. 29. st. 3.,

33. ne održava sanitarne norme tijekom cijele godine (čl. 30. st. 4.),

34. ne postupa sukladno odredbama čl. 30. st. 5. i 6.,

35. unutar građevinskog područja drži životinje papkare, kopitare i perad (čl. 31. st. 1.),

36. javne površine ne održava čistima i urednima (čl. 32. st. 1.)

37. ne pridržava se odredbi čl. 33.,

38. ne pridržava se odredbi čl. 34.,

39. poduzima radnje iz čl. 35.,

40. na javnoj prometnoj površini izvodi radove bez odobrenja, oštećuje javnu površinu ili je nenamjenski koristi (čl. 36. st. 1.),

41. ne postupa u skladu s odredbama čl. 37.,

42. vozilom onečišćuje javnu površinu (čl. 38.),

43. uništi ili ošteti javnu površinu kod izvođenja građevinskih radova (čl. 39.),

44. ne nadoknadi počinjenu štetu na javnim površinama (čl. 40. st. 1.),

45. pusti životinju na javne površine bez nadzora i ne očisti javnu površinu od otpadaka njegove životinje (čl. 41.),

46. ne postupa sukladno odredbama čl. 42.,

47. ne održava pojas uređenih plaža i zelenih površina uz plažu čistim i urednim (čl. 43. st. 2.),

48. baca otpad u more i na obalu (čl. 44. st. 1.),

49. ostavlja brodicu ili manje plovilo na plažama i zelenim površinama (čl. 44. st. 3.),

50. postavlja predmete iz čl. 4. ove odluke, točka 1. do 8. suprotno odredbama čl. 45.,

51. izvođač građevinskih radova ne označi gradilište natpisom (čl. 46. alineja 1.),

52. izvođač građevinskih radova ne polijeva trošni materijal (čl. 46. alineja 2.),

53. deponira građevinski materijal na način da ometa promet i slobodno otjecanje vode ili da se materijal raznosi po javnim površinama (čl. 46. alineja 3.)

54. ne očisti javnu površinu u skladu s odredbom čl. 46. alineja 4.,

55. postupa suprotno čl. 46. st. 2.

56. javnu površinu koristi za odlaganje građevinskog materijala suprotno odredbi čl. 47. st. 3.,

57. ne pribavi odobrenje nadležnog Konzervatorskog odjela (čl. 47. st. 4.),

58. ne ogradi privremeno zauzetu javnu površinu (čl. 47. st. 5.),

59. ne složi uredno građevinski materijal (čl. 47. st. 6.),

60. ne poduzme sve mjere sigurnosti na gradilištu (čl. 48. st. 1.),

61. nakon završetka građevinskih radova ne vrati korištenu javnu površinu u prvobitno stanje (čl. 49.)

62. postupa suprotno odredbama čl. 50.,

63. koristi javnu površinu bez odobrenja za iskrcaj ogrjeva ili za piljenje drva (čl. 51. st. 1.),

64. ne ukloni iskrcani ogrjev ili drugi materijal u roku određenom čl. 51. st. 2.,

65. prilikom iskrcaja i ukrcaja robe ili drugog materijala oštećuje javnu površinu, ili ako iskrcana roba ometa promet ili se ne ukloni u najkraćem mogućem roku (čl. 52. st. 2. i 3.),

66. prodaje ili izlaže poljoprivredne ili druge proizvode izvan prostora otvorenih tržnica (čl. 53. st. 4.),

67. ne osigura postavljanje dovoljnog broja spremnika za otpadna mineralna i jestiva ulja (čl. 55. st. 2.),

68. ne odlaže otpadna mineralna i jestiva ulja u za to predviđene spremnike (čl. 55. st. 3.),

69. ako ne održava čistoću na području Grada Cresa (čl. 56.),

70. ne postupa sukladno odredbama čl. 57. st. 1. i 2.,

71. ne postupa sukladno odredbama čl. 58.,

72. ne pridržava se odredbi čl. 60.,

73. ne osigura posebne posude za odlaganje krupnog komunalnog otpada (čl. 61. st. 1.),

74. ne postupa sukladno odredbi čl. 61. st. 2.,

75. postupa suprotno odredbama čl. 62.,

76. postupa suprotno odredbi čl. 63. st. 2.,

77. ne pridržava se odredbi čl. 64.,

78. ne obavijesti komunalno društvo o činjenici stjecanja vlasništva nad građevinom ili stambenog i poslovnog prostora (čl. 65. st. 2. i 3.),

79. ne ukloni snijeg i led sukladno odredbi čl. 67.,

80. ne ukloni materijal kojim je posipana javna površina u roku određenom u čl. 68.,

81. ne ukloni protupravno ostavljene predmete (čl. 69.),

Globom od 50,00 do 200,00 kuna kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi koja učini prekršaj iz stavka 1. ovoga članka.

Članak 75.

(1) Globom od 50,00 do 200,00 kuna kaznit će se fizička osoba za prekršaj iz članka 74. ove Odluke.

Članak 76.

(1) Komunalni redar ovlašten je naplatiti globu za prekršaj iz članka 74. ove Odluke, na mjestu izvršenja prekršaja kada je počinitelj prekršaja zatečen u izvršenju prekršaja. O naplaćenoj globi izdaje se potvrda.

Članak 77.

(1) Na temelju prijave policije ili službene osobe nadzornoga tijela utemeljene na neposrednom zapažanju, a kojom je utvrđeno da je pravna ili fizička osoba počinila prekršaj iz članka 74. ove Odluke, komunalni redar će bez pozivanja prekršitelja, a nakon izvršenog očevida, donijeti rješenje o prekršaju.

Članak 78.

(1) Roditelji ili staratelji maloljetnika koji počini prekršaj iz članka 74. ove Odluke kaznit će se globom predviđenom u tome članku.

X. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 79.

Granice registriranih povijesnih cjelina naselja utvrđene su u grafičkom prilogu Odluke o visini spomeničke rente u nepokretnom kulturnom dobru ili na području kulturnopovijesne cjeline na području Grada Cresa (»Službene novine« br. 15/04).

Članak 80.

Poglavarstvo je ovlašteno donijeti uputstva i naredbe radi provedbe pojedinih odredaba ove Odluke.

Članak 81.

Pravne i fizičke osobe dužne su se uskladiti s odredbama članka 18. ove Odluke do 1. svibnja 2006. godine.

Članak 82.

Ovom Odlukom stavlja se izvan snage Odluka o komunalnom redu (»Službene novine« Primorsko-goranske županije broj 7/98, 7/00, 5/03 i 8/05).

Članak 83.

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Službenim novinama« Primorsko-goranske županije.

Klasa: 011-01/05-1/29

Ur. broj: 2213/02-01-01-06-8

Cres, 23. veljače 2006.

GRAD CRES
GRADSKO VIJEĆE

Predsjednik
mr. Nivio Toich, v.r.

 

https://sn.pgz.hr/default.asp?Link=odluke&izdanje=164&mjesto=10002&odluka=1
© Primorsko-goranska županija 2002.-2003. Sva prava pridržana.
Obratite se webmasteru s pitanjima i komentarima.
Programska podrška
www.netcom.hr