SADRŽAJ | ŽUPANIJA | GRADOVI | OPĆINE | OSTALO | ARHIVA | TRAŽILICA | IMPRESSUM


 
Godina XXXII. - broj 48. Petak, 22. studenog 2024.
OPĆINA LOPAR

54.

Na temelju članka 35. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi ('Narodne novine' broj 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 36/09, 125/08, 36/09, 150/11, 19/13 - službeni pročišćeni tekst, 144/12, 137/15 - službeni pročišćeni tekst, 123/17, 98/19, 144/20), članka 289. stavka 7. Zakona o socijalnoj skrbi („Narodne novine“ broj 18/22, 46/22, 119/22, 71/23 i 156/23) i članka 19. Statuta Općine Lopar („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 22/24), Općinsko vijeće Općine Lopar na 27. sjednici održanoj 12.studenog 2024. godine, donijelo je

ODLUKU

o socijalnoj skrbi

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

(1) Ovom Odlukom utvrđuju se prava iz socijalne skrbi koje osigurava Općina Lopar (u daljnjem tekstu: Općina) propisana zakonom kojim se uređuje socijalna skrb (u daljnjem tekstu: Zakon) te prava iznad standarda propisanih Zakonom, uvjeti i način njihova ostvarivanja, korisnici socijalne skrbi i postupak za ostvarivanje tih prava.

(2) Riječi i pojmovi koji se koriste u ovoj Odluci, a koji imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod, bez obzira u kojem su rodu navedeni.

Članak 2.

Poslove u svezi s ostvarivanjem prava iz socijalne skrbi propisanih ovom Odlukom obavlja Upravni odjel za investicije, prostorno planiranje i društvene djelatnosti Općine Lopar (u daljnjem tekstu: Upravni odjel).

Članak 3.

Prava iz socijalne skrbi utvrđena ovom Odlukom ne mogu se ostvariti na teret Općine ako je Zakonom ili drugim propisom određeno da se ostvaruju prvenstveno na teret Republike Hrvatske te drugih pravnih ili fizičkih osoba.

Članak 4.

(1) Poslove ili dio poslova u ostvarivanju prava iz socijalne skrbi propisanih ovom Odlukom, Općina može povjeriti nadležnom tijelu za socijalnu skrb, pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje tih usluga, na temelju ugovora.

(2) Broj korisnika koji mogu ostvariti pojedina prava iz socijalne skrbi propisana ovom Odlukom može biti ograničen ovisno o stanju sredstava u proračunu Općine, osim u slučaju ostvarivanja prava iz socijalne skrbi na koje je Općina Zakonom obvezana.

II. KORISNIK SOCIJALNE SKRBI

Članak 5.

Pojam korisnika socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: Korisnik) određen je Zakonom i ovom Odlukom.

Članak 6.

(1) Prava iz socijalne skrbi utvrđena ovom Odlukom osiguravaju se hrvatskim državljanima koji imaju neprekidno prebivalište na području općine Lopar strancima i osobama bez državljanstva sa stalnim boravkom na području općine Lopar te azilantima i strancima pod supsidijarnom zaštitom s prebivalištem na području općine Lopar kojima je međunarodna zaštita odobrena posebnim propisom.

(2) Iznimno od stavka 1. ovog članka, pravo na naknadu za troškove stanovanja imaju hrvatski državljani koji imaju prebivalište u općini Lopar te stranci ili osobe bez državljanstva, ako imaju stalni boravak na području općine Lopar, sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi.

III. UVJETI ZA OSTVARIVANJE PRAVA IZ SOCIJALNE SKRBI

Članak 7.

Prava iz socijalne skrbi utvrđena člankom 15. ove Odluke može ostvariti Korisnik, ako ispunjava jedan od ovih uvjeta:

1) socijalni uvjet

2) uvjet prihoda

3) uvjet prihoda od mirovine

4) uvjet samohranog roditelja

5) posebni uvjet

6) uvjet udomiteljstva i posvojenja

7) ostali uvjeti

1. Socijalni uvjet

Članak 8.

(1) Korisnik ispunjava socijalni uvjet ako na temelju rješenja nadležnog tijela za socijalnu skrb ostvaruje jedno od ovih prava:

- pravo na zajamčenu minimalnu naknadu

- pravo na osobnu invalidninu

(2) Korisnik ispunjava socijalni uvjet i u slučaju ako mu je Nalazom i mišljenjem Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom utvrđen invaliditet određenog stupnja, za koje nije izdano rješenje nadležnog tijela za socijalnu skrb.

2. Uvjet prihoda

Članak 9.

(1) Uvjet prihoda ispunjava Korisnik s prihodom kako slijedi:

- samac do 500,00 eura

- dvočlano kućanstvo do 600,00 eura

- kućanstvo s tri člana 800,00 eura

- kućanstvo s četiri člana 1.100,00 eura

- ako kućanstvo ima više od 4 člana, uvjet prihoda za svakog se člana uvećava za 100,00 eura u odnosu na iznos iz alineje 4. ovog stavka.

(2) Pod prihodom iz stavka 1. ovoga članka, smatra se iznos prosječnog mjesečnog prihoda Korisnika ostvarenog, u pravilu, ostvareni u prethodnoj godini u kojoj se podnosi zahtjev za ostvarivanje prava, a čine ga sva novčana sredstva koja Korisnik ostvari po osnovi rada, mirovine, primitaka od imovine ili u čijem kućanstvu nema registrirane djelatnosti iznajmljivanja smještaja.

(3) U prihode iz stavka 2. ovoga članka ne uračunavaju se iznosi s osnova naknada, odnosno pomoći iz socijalne skrbi utvrđeni ovom Odlukom te svi doplatci, naknade i potpore određeni Zakonom.

(4) Iznos prihoda kućanstva iz stavka 2. ovoga članka umanjuje se za iznos koji na temelju propisa o obiteljskim odnosima član kućanstva plaća za uzdržavanje osobe koja nije član toga kućanstva.

3. Uvjet prihoda od mirovine

Članak 10.

(1) Uvjet prihoda od mirovine ispunjava Korisnik – umirovljenik, koji ostvaruje mirovinu te čija mirovina ne prelazi iznos prosječne starosne mirovine u Republici Hrvatskoj te u čijem kućanstvu nema registrirane djelatnosti iznajmljivanja smještaja.

(2) U mjesečni iznos mirovine iz stavka 1. ovoga članka uračunava se i mirovina koja se ostvaruje prema propisima druge države te zaštitni dodatak.

(3) Iznos prosječne starosne mirovine utvrđuje se temeljem podatka o iznosu objavljenom na službenoj stranici Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, a koji iznos je utvrđen za razdoblje kalendarske godine koja prethodi godini podnošenja zahtjeva, s uključenim međunarodnim ugovorima.

4. Uvjet samohranog roditelja

Članak 11.

(1) Uvjet samohranog roditelja ispunjava Korisnik - obitelj koju čine maloljetno dijete i jedan roditelj koji sam brine o djetetu i sam ga uzdržava.

(2) Za Korisnika iz stavka 1. ovoga članka uvjet prihoda utvrđuje se u iznosu koji je za 20% viši od uvjeta prihoda utvrđenog u članku 9. stavku 1. ove Odluke.

5. Posebni uvjet

Članak 12.

(1) Posebni uvjet ispunjavaju:

- dijete, udovica i roditelji poginulog, umrlog, zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,

- dijete hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata (sve skupine oštećenja organizma sukladno zakonu),

- hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskog rata (sve skupine oštećenja organizma sukladno zakonu),

- ratni i civilni invalidi rata iz Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, dijete ratnog i civilnog invalida iz Domovinskog rata,

- dijete poginulog, umrlog ili nestalog ratnog i civilnog invalida rata, pod okolnostima iz Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata.

(2) U ostvarivanju prava utvrđenih ovom Odlukom, djeca, usvojenici i pastorčad osoba iz stavka 1. ovoga članka izjednačena su.

6. Uvjet udomiteljstva i posvojenja

Članak 13.

(1) Uvjet udomiteljstva ili posvojenja ispunjava dijete i udomitelj / posvajatelj s dozvolom za obavljanje udomiteljstva temeljem rješenja nadležnog tijela za socijalnu skrb.

7. Ostali uvjeti

Članak 14.

(1) Ostale uvjete ispunjavaju: dijete iz jednoroditeljske obitelji; dijete iz višeplodne trudnoće; tjelesni invalidi rata i rada, slijepe i gluhe osobe, osobe oboljele od cerebralne i dječje paralize; osobe oboljele od multiple skleroze, osobe s dijaliziranim i transplatiranim bubrezima, osobe s intelektualnim oštećenjem te osobe s tjelesnim oštećenjem 70% i više; osobe koje su navršile 65 godina a koje ne ostvaruju pravo na mirovinu, odnosno čija mirovina ne prelazi 265,00 eura.

IV. PRAVA IZ SOCIJALNE SKRBI

Članak 15.

Ovom se Odlukom utvrđuju prava iz socijalne skrbi kako slijedi:

1. pravo na pomoć za podmirenje troškova stanovanja

2. pravo na prigodni poklon za blagdane za umirovljenike

3. pravo na pomoć osobama s utvrđenim invaliditetom

4. pravo na pomoć za podmirenje troškova lijekova

5. pravo na pomoć za podmirenje pogrebnih troškova

6. pravo na potporu za medicinski potpomognutu oplodnju

7. pravo na pomoć za novorođeno dijete

8. pravo na korištenje besplatnog javnog prijevoza za učenike i studente

9. pravo na pomoć za fakultetsko obrazovanje izvan mjesta stanovanja

10. pravo na pomoć za troškove prijevoza roditelju ili skrbniku u Domove socijalne skrbi

Članak 16.

(1) Iznimno, osoba koja ne može ostvariti neko od prava iz članka 15. ove Odluke, neovisno o razdoblju prebivanja na području općine Lopar iz članka 6. stavka 1. ove Odluke, može ostvariti pravo na novčanu pomoć do maksimalno 500,00 eura jednokratno odnosno do maksimalno 1.000,00 eura u jednoj proračunskoj godini, ako to zahtijevaju životne okolnosti u kojima se našla, uz prethodni prijedlog Upravnog odjela za investicije, prostorno planiranje i društvene djelatnosti.

(2) Odluku o ostvarivanju prava na novčanu pomoć iz stavka 1. ovog članka donosi Povjerenstvo u sastavu od 3 osobe koje imenuje Općinski načelnik.

Članak 17.

(1) Korisnik može istodobno ostvariti, u pravilu, tri pojedinačna prava, a prijedlog za ostvarivanje više prava donosi Upravni odjel za investicije, prostorno planiranje i društvene djelatnosti.

(2) U stavak 1. ovog članka ne ubraja se pravo na pomoć za podmirenje troškova stanovanja.

1. PRAVO NA POMOĆ ZA PODMIRENJE TROŠKOVA STANOVANJA

Članak 18.

(1) Pravo na pomoć za podmirenje troškova stanovanja ostvaruje Korisnik koji ispunjava socijalni uvjet – pravo na zajamčenu minimalnu naknadu, osim beskućnika koji se nalazi u prenoćištu, prihvatilištu ili mu je priznata usluga smještaja u organiziranom stanovanju, žrtve nasilja u obitelji i žrtve trgovanja ljudima kojoj je priznata usluga smještaja u kriznim situacijama.

(2) Troškovi stanovanja odnose se na najamninu, komunalnu naknadu, troškove grijanja, vodne usluge te troškove koji su nastali uslijed radova na povećanju energetske učinkovitosti zgrade.

(3) Pomoć za podmirenje troškova stanovanja Općina će priznati u mjesečnom iznosu u visini od 50% iznosa zajamčene minimalne naknade samcu, odnosno kućanstvu. Ako su troškovi stanovanja manji od 50% iznosa zajamčene minimalne naknade, naknada za troškove stanovanja priznaje se u iznosu stvarnih troškova stanovanja.

(4) Općina će pomoć za troškove stanovanja djelomično ili u potpunosti podmiriti izravno u ime i za račun Korisnika zajamčene minimalne naknade, odnosno na račun najmodavca.

(5) Iznimno, u slučaju nemogućnosti podmirenja troškova stanovanja na način opisan u stavku 4. ovog članka, Korisniku će se pomoć za podmirenje troškova stanovanja isplatiti na bankovni račun ili na drugi prihvatljiv način.

(6) Korisnik nema pravo na naknadu za troškove najamnine ako:

a) ugovorom o najmu stana ne dokaže postojanje najma i iznosa najamnine (ugovor o najmu mora biti ovjeren kod javnog bilježnika te dostavljen nadležnoj poreznoj upravi)

b) stan ili dio stana daje u podnajam on ili članovi njegova kućanstva stan ne koriste za stanovanje ili ako se stan u cijelosti ili djelomice koristi za druge namjene

c) ako je ugovor o najmu Korisnik sklopio sa srodnikom u ravnoj lozi.

(7) Pravo na pomoć za podmirenje troškova stanovanja iz stavka 2. ove Odluke, nema Korisnik ako na području Republike Hrvatske ima u vlasništvu ili suvlasništvu kuću ili stan koji mu ne služi za stanovanje, poslovni prostor ili kuću za odmor te koji stambeni prostor koristi bez valjane pravne osnove.

(8) Pravo na pomoć za podmirenje troškova stanovanja iz stavka 2. ovog članka traje, u pravilu, sve dok se ne promijene utvrđene okolnosti, a najduže do kraja tekuće godine za koju je Korisnik podnio zahtjev.

2. PRAVO NA PRIGODNI POKLON ZA BLAGDANE ZA UMIROVLJENIKE

Članak 19.

(1) Pravo na prigodni poklon za blagdane ostvaruju umirovljenici koji imaju prebivalište u Općini Lopar

(2) Pravo na prigodni poklon ostvaruje se sukladno odluci Općinskog načelnika.

3. PRAVO NA POMOĆ OSOBAMA S UTVRĐENIM INVALIDITETOM

Članak 20.

(1) Pravo na pomoć osobama s utvrđenim invaliditetom može ostvariti Korisnik ako ispunjava socijalni uvjet – pravo na inkluzivni dodatak, odnosno ako ispunjava uvjet iz članka 8. stavka 2. ove Odluke.

(2) Korisnik, mlađi od 18 godina, koji ispunjava uvjet iz stavka 1. ovog članka, ima pravo na mjesečnu pomoć ovisno o stupnju invaliditeta, kako slijedi:

- Korisnik s utvrđenim invaliditetom IV. stupnja 133,00 eura

- Korisnik s utvrđenim invaliditetom III. stupnja 106,00 eura

- Korisnik s utvrđenim invaliditetom II. stupnja 93,00 eura

- Korisnik s utvrđenim invaliditetom I. stupnja 80,00 eura.

(3) Korisnik, stariji od 18 godina, koji ispunjava uvjet iz stavka 1. ovog članka, s utvrđenim invaliditetom III. i IV. stupnja, ima pravo na mjesečnu pomoć u iznosu od 100,00 eura.

(4) Uz zahtjev za ostvarivanje prava prilaže se rješenje nadležnog tijela za socijalnu skrb, odnosno Nalaz i mišljenje Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, kojim dokazuje utvrđeni stupanj invaliditeta te mu pravo na novčanu pomoć traje sve dok se ne promijene utvrđene okolnosti po priloženom rješenju, a najduže do kraja tekuće godine za koju je podnio zahtjev.

4. PRAVO NA POMOĆ ZA PODMIRENJE TROŠKOVA LIJEKOVA

Članak 21.

(1) Pravo na pomoć za podmirenje troškova lijekova može ostvariti Korisnik koji boluje od maligne ili kronične bolesti, ako ispunjava jedan od ovih uvjeta:

- socijalni uvjet

- uvjet prihoda.

(2) Korisnik ima pravo na mjesečnu pomoć za podmirenje troškova lijekova u iznosu do 30,00 eura.

(3) Pravo iz stavka 1. ovog članka ostvaruje Korisnik koji ne može dobiti besplatne lijekove preko Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

(4) Za sve zahtjeve potrebno je dostaviti račun i odgovarajuću zdravstvenu dokumentaciju.

(5) Pomoć iz stavka 1. ovoga članka ostvaruje se na način da se Korisniku iznos novčane pomoći doznačuje putem banke ili na drugi prihvatljiv način.

(6) Pravo na pomoć za podmirenje troškova lijekova priznaje se, u pravilu, sve dok se ne promijene utvrđene okolnosti, a najduže do kraja tekuće godine za koju je Korisnik podnio zahtjev.

5. PRAVO NA POMOĆ ZA PODMIRENJE POGREBNIH TROŠKOVA

Članak 22.

(1) Pravo na pomoć za sufinanciranje pogrebnih troškova (osnovna pogrebna oprema, prijevoz i ukop pokojnika) može ostvariti obitelj umrlog ili njegova rodbina ako je pokojnik imao prebivalište u Loparu.

(2) Općina Lopar snosit će troškove za podmirenje dijela pogrebnih troškova u iznosu od 400,00 eura za svakog umrlog s prebivalištem u Loparu koji će biti sahranjen na mjesnom groblju u Loparu.

(3) Pravo za nadoknadu dijela troškova za pogrebne usluge ostvaruje obitelj ili nasljednik umrlog. Pravo se ostvaruje podnošenjem zahtjeva putem Upravnog odjela za investicije, prostorno planiranje i društvene djelatnosti.

6. PRAVO NA MEDICINSKI POTPOMOGNUTU OPLODNJU

Članak 23.

(1) Potporu za troškove nastale u vezi s provedbom postupka medicinski potpomognute oplodnje, ostvaruju žene ili parovi s prebivalištem na području Općine Lopar koji provode postupak medicinski potpomognute oplodnje, a kojima troškovi tog postupka nisu pokriveni od strane HZZO-a.

(2) Potpora za troškove nastale u vezi s provedbom postupka medicinski potpomognute oplodnje prvenstveno se odnosi na troškove liječničkih pregleda, medicinskih postupaka i nabave lijekova te putne troškove, troškove smještaja i druge troškove povezane s postupkom medicinski potpomognute oplodnje.

(3) Potpora za troškove nastale u vezi s postupkom medicinski potpomognute oplodnje iznosi 1.000,00 eura, a pravo je moguće ostvariti jednom godišnje za jedan pokušaj započet u istoj kalendarskoj godini.

7. PRAVO NA POMOĆ ZA NOVOROĐENO DIJETE

Članak 24.

(1) Pravo na pomoć za novorođeno dijete imaju roditelji koji su u tekućoj kalendarskoj godini dobili dijete, kao i posvojitelji djece ako ispunjavaju uvjet prebivališta u općini Lopar za bar jednog roditelja i novorođeno dijete. Ukoliko jedan od roditelja ima prebivalište u drugoj općini ili gradu potrebno je priložiti potvrdu da nisu iskoristili pravo na pomoć za novorođeno dijete u drugom gradu ili općini. Pomoć za novorođeno dijete iznosi:

- 1. dijete u iznosu od 1.500,00 eura

- 2. dijete u iznosu od 1.500,00 eura

- 3. dijete u iznosu od 3.000,00 eura

- 4. i svako sljedeće rođeno ili posvojeno dijete u iznosu od 5.000,00 eura

(2) Odobrena sredstva za pravo na pomoć za 4. i svako sljedeće rođeno ili posvojeno dijete bit će isplaćivana na račun podnositelja zahtjeva kroz razdoblje od 24 mjeseca od izdavanja rješenja.

8. SUFINANCIRANJE MARENDE I PRODUŽENOG BORAVAKA ZA UČENIKA OSNOVNIH ŠKOLA

Članak 25.

(1) Pravo na sufinanciranje marende i produženog boravaka ostvaruje redoviti učenik razredne nastave (od 1. do 4. razreda) koji pohađa Osnovnu školu Ivana Rabljanina Rab, Područna škola Lopar a ima prijavljeno prebivalište u Općini Lopar.

9. PRAVO NA POMOĆ ZA FAKULTETSKO OBRAZOVANJE IZVAN MJESTA STANOVANJA

Članak 26.

(1) Pravo na pomoć za fakultetsko obrazovanje ostvaruju redovni student koji stječe obrazovanje izvan mjesta stanovanja, ima prijavljeno prebivalište u Općini Lopar, a koji stanuje u privatnom smještaju, odnosno podnio je prijavu za smještaj u domu ali isto nije ostvario. Potrebno dostaviti rang listu predmetnog doma.

(2) Studentu podstanaru, kojem Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih sufinancira privatni smještaj, Općina Lopar sufinancirati će iznos od 40 eura mjesečno do kraja akademske godine.

(3) Pravo na pomoć za fakultetsko obrazovanje izvan mjesta stanovanja za studente, u pravilu, vrijedi do kraja akademske godine, ukoliko ne nastupe izvanredne okolnosti (primjer: prekid studiranja).

10. PRAVO NA POMOĆ ZA TROŠKOVE PRIJEVOZA U DOMOVE SOCIJALNE SKRBI

Članak 27.

(1) Pravo na pomoć za troškove prijevoza u Domove socijalne skrbi ima roditelj ili skrbnik za posjet djetetu ili štićeniku trajno smještenom u Domu socijalne skrbi temeljem rješenja Centra za socijalnu skrb.

(2) Pravo na pomoć iz ovog članka može se ostvariti roditelj ili skrbnik jednom mjesečno u visini povratne karte javnim prijevozom, uz predočenje službene potvrde Doma socijalne skrbi o posjeti djetetu ili štićeniku.

(3) Revizija korisnika vršit će se početkom svake godine.

V. NADLEŽNOST I POSTUPAK

Članak 28.

(1) Postupak za ostvarivanje prava iz socijalne skrbi utvrđenih ovom Odlukom pokreće se na zahtjev stranke, njezinog bračnog druga, izvanbračnog druga, životnog partnera, punoljetnog djeteta, roditelja, skrbnika ili udomitelja te putem nadležnog tijela za socijalnu skrb ili po službenoj dužnosti.

(2) Postupak iz stavka 1. ovoga članka po službenoj dužnosti pokreće se na temelju obavijesti članova obitelji, građana, ustanova, udruga, vjerskih zajednica, trgovačkih društava i drugih pravnih osoba te državnih i drugih tijela, kao i na temelju činjenica koje su u drugim postupcima utvrdili službenici Općine.

(3) Postupak za ostvarivanje prava propisanih ovom Odlukom je žuran.

Članak 29.

(1) Zahtjev se u pisanom obliku podnosi Upravnom odjelu, na propisanom obrascu dostupnom u prostorijama Općine i mrežnoj stranici Općine, a može se podnijeti osobno, putem pošte ili elektronskim putem.

(2) Zahtjev podnijet elektronskim putem mora udovoljavati formi propisanoj zakonskim propisima.

(3) Uz zahtjev za pokretanje postupka za ostvarivanje prava iz socijalne skrbi, kao i tijekom korištenja prava, podnositelj je dužan dostaviti, odnosno predočiti Upravnom odjelu odgovarajuće isprave odnosno dokaze potrebne za ostvarivanje prava.

(4) Upravni odjel će na mjestu na kojem se zaprimaju zahtjevi za ostvarivanje prava, na prikladan način istaknuti popis, odnosno pregled odgovarajućih isprava, odnosno dokaza potrebnih za ostvarivanje prava utvrđenih ovom Odlukom.

(5) Podnositelj zahtjeva je dužan dati istinite osobne podatke, podatke o svom prihodu i imovini, kao i drugim okolnostima o kojima ovisi priznavanje nekog prava.

(6) Za točnost podataka navedenih u zahtjevu, podnositelj zahtjeva odgovara materijalno i kazneno.

Članak 30.

(1) Ostvarivanje prava, u pravilu, počinje teći od prvog dana sljedećeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva, osim u slučaju iz članka 18. i 19. ove Odluke.

(2) Zahtjev za ostvarivanje prava podnosi se, u pravilu, do petnaestog dana u mjesecu prije početka mjeseca u kojem će Korisnik započeti s ostvarivanjem prava.

Članak 31.

Ukoliko Korisnik - podnositelj zahtjeva ima dugovanje prema Općini, s bilo koje osnove, Općina može uskratiti zahtijevano pravo, osim prava na pomoć za troškove stanovanja.

Članak 32.

(1) O zahtjevu za ostvarivanje prava propisanih ovom Odlukom odlučuje Upravni odjel rješenjem, ukoliko ovom Odlukom nije drugačije utvrđeno.

(2) O žalbi protiv rješenja Upravnog odjela odlučuje nadležno upravno tijelo Primorsko-goranske županije.

Članak 33.

Upravni odjel može odlučiti da se posebno ispitaju relevantne činjenice i okolnosti od kojih ovisi ostvarivanje ili nastavak ostvarivanja pojedinačnog prava, posjetom kućanstvu podnositelja zahtjeva - Korisnika ili na drugi odgovarajući način.

Članak 34.

(1) Korisnik kojem je priznato pravo propisano ovom Odlukom, dužan je Odjelu prijaviti svaku promjenu činjenica i okolnosti koje utječu na daljnje korištenje ili opseg prava u roku od 8 dana od dana nastanka promjene.

(2) Ako se promjene činjenice i okolnosti o kojima ovisi ostvarivanje pojedinog prava iz socijalne skrbi, Upravni odjel će donijeti novo rješenje.

Članak 35.

Upravni odjel ima pravo nadzirati da li se sredstva odobrena za ostvarivanje prava sukladno odredbama ove Odluke koriste u svrhu za koju su namijenjena.

Članak 36.

Korisnik koji je ostvario neko pravo iz socijalne skrbi propisano ovom Odlukom, dužan je vratiti neosnovano primljenu naknadu, odnosno pomoć ako:

- je na temelju neistinitih ili netočnih podataka za koje je on ili njegov skrbnik znao ili je morao znati da su neistiniti, odnosno netočni ili na drugi protupravan način ostvario pravo koje mu ne pripada

- je ostvario pravo zbog toga što on ili njegov skrbnik nije prijavio promjenu koja utječe na gubitak ili opseg prava za koju je on, odnosno njegov skrbnik znao ili je morao znati.

Članak 37.

Kada Upravni odjel utvrdi okolnosti iz članka 38. ove Odluke, pozvat će Korisnika da neosnovano primljenu naknadu, odnosno pomoć, vrati u roku od 15 dana od dana zaprimljene obavijesti o utvrđenim okolnostima.

Članak 38.

Upravni može sa Korisnikom sklopiti nagodbu o načinu i vremenu povrata neosnovano primljene naknade, odnosno pomoći pri čemu se uzima u obzir imovno stanje i socijalni položaj Korisnika.

VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 39.

(1) Danom stupanja na snagu ove Odluke prestaje važiti Odluka o socijalnoj skrbi („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 34/20).

(2) Postupci za ostvarivanje prava započeti prije stupanja na snagu ove Odluke dovršit će se prema odredbama Odluke o socijalnoj skrbi („Službene novine Primorsko-goranske županije“ broj 34/20).

Članak 40.

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Službenim novinama Primorsko-goranske županije“.

KLASA: 011-02/24-01/5

URBROJ: 2170-24-01-24-5

Lopar, 12. studenog 2024. godine

OPĆINSKO VIJEĆE OPĆINE LOPAR

Predsjednik

Damir Paparić, v. r.

https://sn.pgz.hr/default.asp?Link=odluke&izdanje=2354&mjesto=51281&odluka=54
© Primorsko-goranska županija 2002.-2003. Sva prava pridržana.
Obratite se webmasteru s pitanjima i komentarima.
Programska podrška
www.netcom.hr