SADRŽAJ | ŽUPANIJA | GRADOVI | OPĆINE | OSTALO | ARHIVA | TRAŽILICA | IMPRESSUM


 
Godina XXXII. - broj 19. Petak, 3. svibnja 2024.
GRAD RAB

12.

Temeljem odredbe Članka 39. Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama („Narodne novine“, broj: 83/23), članka 35. Zakona o lokalnoj i područnoj ( regionalnoj ) samoupravi (Narodne novine, broj: 33/01, 60/01, 106/03, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 150/11, 144/12 , 19/13 , 137/15, 123/17, 98/19 i 144/20) i članka 22. Statuta Grada Raba („Službene novine Primorsko-goranske županije“, broj 4/21), Gradsko vijeće Grada Raba odnosno Povjerenik Vlade Republike Hrvatske za obavljanje poslova iz nadležnosti Gradskog vijeća Grada Raba 25. travnja 2024. godine, donio je

PLAN UPRAVLJANJA POMORSKIM DOBROM
NA PODRUČJU GRADA RABA ZA RAZDOBLJE
OD 2024. - 2028. GODINE

l. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Plan upravljanja pomorskim dobrom na području Grada Raba za razdoblje od 2024 — 2028. godine ( daljnjem tekstu: Plan upravljanja pomorskim dobrom ) sadrži:

·         planirane aktivnosti na pomorskom dobru i prioritete njihove realizacije,

·         izvore sredstava za njihovu realizaciju, plan održavanja, dohranjivanja plaža i gradnje na pomorskom dobru,

·         plan davanja dozvola na pomorskom dobru i

·         plan nadzora ovlaštenika dozvola na pomorskom dobru.

Grad Rab (u daljnjem tekstu: Grad) upravlja pomorskim dobrom na svojem području u skladu s načelima i kriterijima utvrđenim zakonom kojim se uređuje pomorsko dobro i morske luke (u daljnjem tekstu: Zakon).

Upravljanjem pomorskim dobrom na području Grada osigurava se zaštita autentičnih krajobraznih, prirodnih i kulturnih vrijednosti.

Upravljanje pomorskim dobrom na području Grada uključuje cjelovit koordinirani proces radnji i aktivnosti koje se provode sukladno odredbama Zakona, radi osiguranja opće upotrebe pomorskog dobra, pravne i stvarne zaštite i reda na pomorskom dobru , odgovornog planiranja uz održivi razvoj i

sustavnog nadzora.

II. PLANIRANE AKTIVNOSTI NA POMORSKOM

DOBRU I PRIORITETI NJIHOVE REALIZACIJE

Članak 2.

Planirane aktivnosti redovnog upravljanja pomorskim dobrom na području Grada uključuju:

·         redovno održavanje i unaprjeđivanje pomorskog dobra u općoj upotrebi

·         brigu o zaštiti i osiguranju opće upotrebe pomorskog dobra

·         gradnju građevina i izvođenje zahvata u prostoru pomorskog dobra koji se prema posebnim propisima kojima se ureduje građenje ne smatraju građenjem a koji trajno služe općoj upotrebi ( potporni i zaštitni zidovi, šetnice, odmorišta i sI.) izvan područja danog u koncesiju i [lučkog područja luke otvorene za javni promet sve u skladu sa posebnim propisima kojima se ureduje prostor, gradnja i zaštita prirode

·         Nadzor nad pomorskim- dobrom u općoj upotrebi

·         Davanje dozvola na pomorskom dobru

·         Unos podataka o dozvolama na pomorskom dobru u jedinstvenu nacionalnu bazu podataka pomorskog dobra Republike Hrvatske

·         Nadzor nad ovlaštenicima dozvola na pomorskom dobru radi osiguranja da pomorsko dobro koriste u opsegu i u granicama utvrđenim u dozvoli na pomorskom dobru

·         Održavanje reda na pomorskom dobru u općoj upotrebi

·         Zaštita prava na opću upotrebu pomorskog dobra te poduzimanje radnji radi sprečavanja nezakonitog postupanja, samovlasnog zauzeća, devastacije pomorskog dobra i nezakonitog nasipavanja.

Prioritet pri realizaciji aktivnosti na pomorskom dobru predstavlja zaštita i osiguravanje nesmetanog pristupa pomorskom dobru, redovno održavanje pomorskog dobra (popravak oštećenih šetnica, kabina, tuševa i sl.), sprečavanje nezakonitog postupanja, samovlasnog zauzeća, devastacije pomorskog dobra i nezakonitog nasipavanja, te uklanjanje nezakonito izgrađenih građevina i drugih zahvata na pomorskom dobru, te unapređivanje pomorskog dobra.

Komunalno društvo Dundovo d.o.o. sa sjedištem u Gradu Rabu, Palit 71, za vrijeme trajanja turističke sezone redovito obavlja sakupljanje i odvoz otpada sa područja plaža Grada, a zimi povremeno čišćenje i odvoz krupnog otpada. Dio obale, odnosno pomorskog dobra za koje je izdana dozvola održava i čisti ovlaštenik dozvole na pomorskom dobru.

Sve fizičke i pravne osobe koje koriste pomorsko dobro, građevine i druge objekte na pomorskom dobru koji su trajno povezani s pomorskim dobrom moraju iste koriste na način da ne isključuju niti ograničavaju opću upotrebu pomorskog dobra, odnosno, moraju omogućiti da svatko ima pravo služiti se pomorskim dobrom sukladno njegovoj prirodi i namjeni.

III. IZVORI SREDSTAVA ZA REALIZACIJU

PLANIRANIH AKTIVNOSTI NA POMORSKOM

DOBRU

Članak 3.

Sredstva za redovno upravljanje pomorskim dobrom osiguravaju se u državnom proračunu, proračunu Grada, proračunu jedinice područne (regionalne) samouprave, od prihoda na osnovi naknada za koncesije i za posebnu upotrebu izvan luka otvorenih za javni promet i za luke posebne namjene, od naknada za dozvole na pomorskom dobru sredstva od novčanih kazni naplaćenih za prekršaje propisane općima aktom kojima se uređuje red na pomorskom dobru. Prihode navedene u stavku 1. ovog članka Grad Rab će namjenski koristi za upravljanje pomorskim dobrom i financiranje ili sufinanciranje projekata na pomorskom dobru te aktivnosti kojima je cilj unaprjeđenje pomorskog dobra u općoj upotrebi.

IV. PLAN REDOVNOG ODRŽAVANJA I GRADNJE

NA POMORSKOM DOBRU TE PLAN

DOHRANJIVANJA PLAŽA

Članak 4.

Grad Rab redovno upravlja pomorskim dobrom i održava ga u općoj upotrebi.

Grad Rab smije u prostoru pomorskog dobra graditi građevine i izvoditi zahvate koji se prema posebnim propisima kojima se uređuje građenje ne smatraju građenjem i koji trajno služe općoj upotrebi ( potporni i zaštitni zidovi , šetnice , odmorišta i sł. ) izvan područja danog u koncesiju i lučkog područja luke otvorene za javni promet.

Vlada Republike Hrvatske uredbom uređuje gradnju građevina i izvođenje zahvata u prostoru koji se prema propisima kojima se uređuje građenje ne smatraju građenjem , a koji su dopušteni na prostoru pomorskog dobra.

Članak 5.

Redovno održavanje i izvođenje zahvata koji se prema posebnim propisima ne smatraju građenjem, na pomorskom dobru , naročito obuhvaća:

·         Postavljanje sanaciju i održavanje rukohvata , ograda stepenica i sl. za ulazak kupača u more na uređenim plažama,

·         Postavljanje i uklanjanje plutajućih zaštitnih brana na uređenim plažama,

·         Održavanje tuševa i sanitarija na uređenim plažama,

·         Održavanje i uređenje potpornih i ogradnih zidova na pomorskom dobru,

·         Uklanjanje otpada na pomorskom dobru,

·         Održavanje i čišćenje uređenih plaža,

·         Održavanje i postavljanje rampi za ulazak u more osoba sa invaliditetom na uređenim plažama,

·         Održavanje i proširenje postojećih platoa sunčališta na uređenim plažama,

·         Održavanje i uređenje šetnica na pomorskom dobru,

·         Održavanje zelenih površina na pomorskom dobru i sl.,

Članak 5a.

·         Plan gradnje na pomorskom dobru obuhvaća:

·         Uređenje šetnice u naselju Donja Supetarska Draga u Gradu Rabu

·         Uređenje plažeDumići u naselju Donja Supetarska Draga u Gradu Rabu po lokacijskoj dozvoli KLASA: UP/I-350-05/17-03/2 URBROJ: 2170-03-07/1-22-8 od 22.studenog 2022.g.

·         Projektna dokumentacija šetnica Sv. Eufemija.

Članak 6.

Sredstva za redovno održavanje pomorskog dobra planiraju se za:

·         Čišćenje plaža u godišnjem iznosu od 53.000,00 EUR

·         Dohranjivanje plaža u godišnjem iznosu od 5.000,00 EUR

·         Ostalo redovno održavanje pomorskog dobra ( uređenje sunčališta i komunalno opremanje uređenih plaža, postavljanje sanitarija, uređenje šetnica izgradnja ogradnih i potpornih zidova i dr. na pomorskom dobru ) u godišnjem iznosu od 63.935,00 EUR.

·         Projektnu dokumentaciju šetnice i plaže Dumići u naselju Donja Supetarska Draga u Gradu Rabu u godišnjem iznosu od 99.542,11 EUR.

·         Projektna dokumentacija šetnica Sv. Eufemija 14.000,00 EUR.

Članak 7.

Plaže se mogu dohranjivati samo prirodnim šljunkom i/ili pijeskom.

Godišnje dohranjivanje plaža može se izvoditi sa količinom do 0,35 kubnih metara šljunka i/ili pijeska po dužnom metru obale plaže.

lznimno se plaža može dohraniti i većom količinom ako je to potrebno za očuvanje prosječne godišnje pozicije obalne crte uz prethodnu suglasnost upravnog tijela u jedinici područne (regionalne) samouprave u čijem su djelokrugu poslovi zaštite okoliša i prirode. Dohranjivanje se predviđa na plažama i kupalištima: Barišići-Gušćići, Škver, Banova Vila, I Padova, II Padova, III Padova, Artić, Veli Mel te na plaži ispod hotela Barbat.

V. PLAN DAVANJA DOZVOLA NA POMORSKOM

DOBRU

Članak 8.

Dozvola na pomorskom dobru je upravni akt kojim se ovlašteniku daje vremenski ograničeno pravo na obavljanje djelatnosti na pomorskom dobru kojim se ne ograničava niti isključuje opća upotreba pomorskog dobra.

Ovlaštenik dozvole na pomorskom dobru je gospodarski subjekt kojem je izdana dozvola na pomorskom dobru sukladno odredbama Zakona Rješenje o davanju dozvole na pomorskom dobru izdaje se na rok od dvije do pet godina i sadrži naročito: djelatnost za koju se izdaje, način obavljanja djelatnosti, opseg pomorskog dobra na kojem se djelatnost ima izvršavati, zabranu ograničavanja ili isključenja opće upotrebe pomorskog dobra na kojem je dozvola dana. Protiv rješenja o davanju i ukidanju dozvole na pomorskom dobru može se izjaviti žalba Ministarstvu.

Članak 9.

Prava i obveze ovlaštenika dozvole na pomorskom dobru:

Ovlaštenik dozvole na pomorskom dobru može obavljati djelatnost na pomorskom dobru samo u opsegu i pod uvjetima utvrđenim u dozvoli na pomorskom dobru. Ovlaštenik dozvole na pomorskom dobru nema pravo sklapati ugovore sa trećim osobama na temelju kojih bi treće osobe obavljale djelatnost ili dio djelatnosti iz dozvole, niti ga davatelj dozvole na to može ovlastiti.

Zabrana iz prethodnog stavka ovog članka ne odnosi se na najam, posudbu i sl. samih sredstava kojima se obavlja djelatnost iz dozvole na pomorskom dobru.

Ovlaštenik dozvole na pomorskom dobru ne smije ograničavati opću upotrebu pomorskog dobra. Ukoliko ovlaštenik dozvole na pomorskom dobru koristi pomorsko dobro izvan opsega i uvjeta utvrđenih u dozvoli i/ili ograničava opću upotrebu pomorskog dobra, davatelj dozvole donijet će rješenje o ukidanju dozvole na pomorskom dobru.

Ovlaštenik dozvole dužan je održavati dio pomorskog dobra na kojem je stekao pravo obavljanja gospodarske djelatnosti na način da je isto dužan održavati čistim i urednim.

MIKROLOKACIJE I DJELATNOSTI

Članak 10.

Dozvole na pomorskom dobru izdaju se za slijedeće mikrolokacije i djelatnosti:

*Tablica je u prilogu*

Rok na koji se izdaje dozvola iznosi 5 godina. Ovim planom planira se izdati 121 dozvola.

PRILOG PLANU: GRAFIČKI PRIKAZ

MIKROLOKACIJA

Članak 11.

Na temelju Plana davanja dozvola na pomorskom dobru javni natječaj za davanje dozvola na pomorskom dobru objavljuje Gradonačelnik.

Oglas javnog natječaja objavljuje se u službenom glasilu (“Službene novine Primorsko-goranske županije“), na oglasnoj ploči Grada, na mrežnim stranicama Grada, te najmanje u jednom dnevnom listu.

Članak 12.

Javni natječaj provodi se prikupljanjem pisanih ponuda u zatvorenim omotnicama.

Natječaj provodi Povjerenstvo od 3 (tri) člana, koje imenuje Gradonačelnik, na vrijeme od 3 (tri) godine. Najpovoljnijom ponudom smatra se ponuda koja uz ispunjavanje uvjeta iz natječaja sadrži najveći broj bodova prema kriterijima za ocjenjivanje ponuda u natječaju iz članka 13. ovog Plana.

Članak 13.

Kriteriji ocjenjivanja ponuda u natječaju iz članka 12. ovog Plana utvrđuju se kako slijedi:

- ponuđeni iznos naknade za dozvolu na pomorskom dobru – najviše 60 % ocjene ponude

- upotreba opreme i pratećih instalacija i pružanja usluga koje koriste materijale i predmete s certifikatom kvalitete prema europskim propisima – najviše 10 % ocjene ponude

- vremensko obavljanje djelatnosti temeljem dozvole (duži period obavljanja djelatnosti koji pospješuje izvansezonsku ponudu nosi veći broj bodova) – najviše 20 % ocjene ponude

- prethodno iskustvo i dobro i odgovorno obavljanje djelatnosti, odnosno korištenja pomorskog dobra – najviše 10 % ocjene ponude.

Članak 14.

Tekst natječaja iz članka 12. ovog Plana mora sadržavati slijedeće:

1. oznaku lokacije za koju se osoba natječe (redni broj lokacije te izvod iz grafičkog prikaza

lokacija iz članka 10. stavak 1. ovog Plana.)

2. početni iznos naknade za dozvolu na pomorskom dobru

3. vrijeme trajanja dozvole na pomorskom dobru

4. vrijeme i mjesto javnog otvaranja ponuda

5. iznos i vrstu jamstva za ozbiljnost ponude kao i podatke o računu u korist kojeg se uplaćuje jamstvo

6. rok za podnošenje ponuda na natječaj

7. rok u kojem je odabrani ponuditelj dužan započeti obavljanje djelatnosti

8. obvezu odabranog ponuditelja da o svom trošku ishodi suglasnost za objekt u kojem će obavljati djelatnost sukladno podzakonskom aktu kojim se uređuju jednostavne i druge građevine i radovi ( za sredstvo : kiosk, montažni objekt do 15 m2 ).

9. naznaku da se najpovoljnijom ponudom smatra ona ponuda koja uz ispunjavanje uvjet iz natječaja ostvari najveći broj bodova prema kriterijima ocjenjivanja ponuda u natječaju.

10. obvezu ponuditelja da dostavi instrumente osiguranja naplate naknade za dozvolu na pomorskom dobru, za naknadu štete koja može nastati zbog neispunjenja obveza iz dozvole na pomorskom dobru, te za korištenje dozvole na pomorskom dobru preko mjere

11. odredbu da na natječaju ne može sudjelovati ponuditelj:

- koji je koristio pomorsko dobro bez valjane pravne osnove /ili uzrokovao štetu na pomorskom dobru

- koji ima dospjelih obveza temeljem javnih davanja

- koji ima nepodmiren dug prema Gradu po bilo kojem osnovu, osim ako je s Gradom regulirao plaćanje duga ili kada ponuditelj istodobno prema Gradu ima dospjelo nepodmireno potraživanje u iznosu koji je jednak ili veći od duga ponuditelja

Tekst natječaja može sadržavati i druge uvjete i podatke u svezi davanja dozvole na pomorskom dobru.

Članak 15.

Instrumenti osiguranja iz članka 14. stavak 1. podstavak 10. su:

- izjava kojom se daje suglasnost pomorskom redaru za uklanjanje i odvoz na deponij svih predmeta i stvari bez provedenog upravnog postupka, ukoliko se nalaze izvan odobrene lokacije

- izjava kojom se daje suglasnost pomorskom redaru za uklanjanje i odvoz na deponij svih predmeta i stvari bez provedenog upravnog postupka, ukoliko se predmeti i stvari nalaze na lokaciji nakon isteka ili ukidanja dozvole na pomorskom dobru

- izjava kojom se daje suglasnost pomorskom redaru za uklanjanje i odvoz na deponij svih predmeta i stvari bez provedenog upravnog postupka, ukoliko se na lokaciji postavljanju predmeti i stvari koje nisu odobrene dozvolom na pomorskom dobru

- bjanko zadužnica koja mora biti izdana na propisanom obrascu, potvrđena kod javnog bilježnika, te popunjena sukladno podzakonskom aktu kojim se uređuje oblik i sadržaj bjanko zadužnice, a kojom ovlaštenik dozvole na pomorskom dobru daje suglasnost da se može provesti prisilna ovrha na svim njegovim računima i njegovoj cjelokupnoj pokretnoj i nepokretnoj imovini, a radi naplate dospjele a nenaplaćene naknade za dozvolu na pomorskom dobru , za naknadu štete koja može nastati zbog neispunjenja obveza iz dozvole na pomorskom dobru, za korištenje dozvole na pomorskom dobru preko mjere, te radi naplate eventualnih troškova ovrhe.

- drugi instrumenti osiguranja kao što su bankarska garancija, novčani polog ili zadužnica.

Članak 16.

Pisana ponuda za sudjelovanje na natječaju iz članka 12. ovog Plana mora sadržavati:

- osnovne podatke o ponuditelju (ime i prezime, odnosno tvrtka ili naziv, adresa prebivališta odnosno sjedišta, OIB ponuditelja, osobne podatke o osobi ovlaštenoj za zastupanje ponuditelja ukoliko se radi o pravnoj osobi)

- presliku rješenja o upisu u sudski registar za pravne osobe, odnosno obrtni registar za fizičke osobe ili drugi odgovarajući dokaz pravne sposobnosti

- naznaku lokacije na koju se ponuda odnosi i ponuđenu naknadu za dozvolu

- prospekt proizvođača ili fotografiju sredstva (za djelatnost koje se ne odnose na ugostiteljstvo i trgovinu)

- za djelatnost zabavne i rekreacijske djelatnosti (dječja igralište, aquapark) fotografija i tlocrt sa iskazanom površinom

- Za objekt do 15 m2 i pripadajuću terasu:

1. Tehnički opis sa detaljnim opisom primijenjenih materijala i opisom opreme za pripadajuću terasu

2. Situacija u mjerilu 1: 500

3. Fotografiju A4 formata u boji postojećeg ili fotoelaborat A4 formata u boji budućeg objekta

4. Za škrinju ili aparat za sladoled i dr. aparate – prospekt proizvođača ili fotografiju sredstva

- dokaz o vlasništvu sredstava s kojima se obavlja djelatnost na pomorskom dobru (za djelatnost ugostiteljstva i trgovine)

- dokaz o sposobnosti brodice za plovidbu (u slučajevima kada se odobrenje traži za obavljanje djelatnosti brodicom)

- dokaz o uplaćenom novčanom pologu kao jamstvo za ozbiljnost ponude u visini 10 % početnog godišnjeg iznosa naknade za dozvolu na pomorskom dobru

- dokaz o tome da će ponuditelj upotrebljavati opremu i prateće instalacije i pružati usluge koje koriste materijale i predmete sa certifikatom kvalitete prema europskim propisima ili izjavu da isto neće upotrebljavati

- izjavu o vremenskom razdoblju tijekom godine u kojem će ponuditelj obavljati djelatnost temeljem dozvole

- dokaz o prethodnom iskustvu i odgovornom obavljanju djelatnosti, odnosno korištenju pomorskog dobra ili izjavu da to nema

- potvrdu Porezne uprave da nema dospjelih a nepodmirenih dugovanja po osnovi javnih davanja prema državnom proračunu (ne stariju od 30 dana do dana podnošenja ponude)

- potvrda Grada o tome da nema nepodmirenih dugovanja prema Gradu po bilo kojem osnovu osim ako je s Gradom regulirao plaćanje duga ili ima prema Gradu dospjelo nepodmireno potraživanje u iznosu jednakom ili većem od duga ponuditelja

- ostalu dokumentaciju koju je ponuditelj obvezan podnijeti sukladno uvjetima iz natječaja

Članak 17.

Odluku o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja, na prijedlog Gradonačelnika, donosi Gradsko vijeće odnosno Povjerenik Vlade Republike Hrvatske za obavljanje poslova iz nadležnosti Gradskog vijeća Grada Raba.

Odluka o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja donosi se u roku od 30 dana od dana raspisivanja natječaja za dodjelu dozvola.

Rješenje o davanju dozvole na pomorskom dobru donosi gradonačelnik na temelju zaprimljenih ponuda i odluke Gradskog vijeća Grada Raba odnosno Povjerenika Vlade Republike Hrvatske za obavljanje poslova iz nadležnosti Gradskog vijeća Grada Raba.

Članak 18.

Obvezni uvjeti koje mora ispunjavati ponuditelj koji podnosi prijavu na javni natječaj za davanje dozvola na pomorskom dobru su:

- da je registriran za obavljanje gospodarske djelatnosti za koju je podnio ponudu na natječaju

- da nema dospjelih obveza na temelju javnih davanja

- da nije koristio pomorsko dobro bez valjane pravne osnove i/ili uzrokovao štetu na pomorskom dobru.

Članak 19.

Dozvola na pomorskom dobru može se dati na zahtjev, na rok od 20 dana za obavljanje privremene ili prigodne djelatnosti, samo jednom u kalendarskoj godini (kulturne komercijalne, sportske priredbe snimanje komercijalnog programa i sl.) uz mogućnost ograničenja opće upotrebe u smislu ograđivanja i naplate ulaska.

Zahtjev za izdavanje dozvole podnosi se Upravnom odjelu ureda Grada, investicija i razvoja Grada Raba.

Zahtjev iz stavka 2. ovog članka mora sadržavati:

- presliku rješenja o upisu u sudski registar za pravne osobe, odnosno obrtni registar za fizičke osobe ili drugi odgovarajući dokaz pravne sposobnosti

- dokaz da podnositelj zahtjeva nema dospjelih obveza na temelju javnih davanja

- dokaz da podnositelj zahtjeva nema nepodmiren dug prema Gradu po bilo kojem osnovu, osim ako je s Gradom regulirao plaćanje duga ili kada ponuditelj istodobno prema Gradu ima dospjelo nepodmireno potraživanje u iznosu koji je jednak ili veći od duga ponuditelja

- naznaku lokacije na koju se zahtjev odnosi sa opisanim sadržajem djelatnosti i vremenskim periodom korištenja.

Članak 20.

Uvjeti sigurnosti plovidbe za obavljanje djelatnosti iznajmljivanja opreme za rekreaciju i sport– plovila na vodomlazni pogon na planiranim mikrolokacijama utvrđuju se kako slijedi:

·         dužnost postavljanja i održavanja vodenog prolaza (sigurnosnog koridora) označenog plutačama,

·         vodeni prolaz na morskoj površini označiti s obje strane podjednako od bazu na obalu nanizanim plovcima u razmaku od 1 m bijele boje, s plutačama postavljenim svakih 25 m narančaste boje O 30cm, a završetak vodenog prolaza s plutačom posebne oznake – žute bojeO 50cm;

·         zabranjeno je glisiranje i kupanje unutar postavljenog lijevka (što mora biti vidno označeno), a po isplovljenju iz lijevka vodeni skuteri ne smiju ploviti na udaljenosti manjoj od 50 metara od zaštitne plutajuće barijere plaže, niti smiju glisirati na udaljenosti manjoj od 300 metara od obale;

·         uplovljavnje/isplovljavanje brzinom manjom do 5 čvorova;

·         korisnik dozvole dužan je pratiti vremensku prognozu i vremenske uvjete, te se zabranjuje iznajmljivanje plovila na vodomlazni pogon ukoliko postoji opasnost zbog pogoršanih vremenskih uvjeta;

·         dužnost ne približavanja na udaljenosti od 50 metara od zaštitne plutajuće brane uređene plaže, odnosno 150 metara od obale neuređene plaže;

·         pružanje usluga obavljati isključivo od izlaska do zalaska sunca, po zalasku do izlaska sunca vodeni prolaz se mora ukloniti;

·         postaviti oznaku obavijesti o morskom prostoru povećanog opreza na kojemu se obavljaju sportske aktivnosti plovidbe vodenim skuterom je u gornjem dijelu oznake narančasta podloga sa znakom upozorenja i tekstom “Upozorenje/Warning”, a u donjem dijelu oznake bijela podloga na kojoj se nalazi simbol vodenog skutera unutar jednakostraničnog trokuta žute boje s tekstom “Područje plovidbe vodenih skutera/Jet SkiArea”;

·         plovila na vodomlazni pogon mogu se iznajmljivati samo osobama koje su osposobljene za upravljanje tom vrstom plovila;

·         plovilo na vodomlazni pogon mora imati sigurnosnu narukvicu koja tijekom plovidbe mora biti pričvršćena na osobu koja upravlja plovilom na vodomlazni pogon;

·         osobe koje koriste plovila na vodomlazni pogon moraju u plovidbi na sebi nositi prsluk za spašavanje odobrenog tipa i sigurnosnu kacigu;

·         prilikom iznajmljivanja vodenih skutera isti moraju biti pod nadzorom i u vidokrugu korisnika dozvole, te svaka neprimjerena vožnja koja ugrožava sigurnost plovidbe ili vožnja izvan dozvoljene zone mora biti onemogućena daljinskim ograničavanjem brzine skutera s obale ili na drugi sofisticirani način;

·         na obali na vidljivom mjestu mora biti osiguran način izvješćivanja korisnika skutera o svim uvjetima iznajmljivanja i korištenja i to na najmanje hrvatskom i engleskom jeziku,

·         Mikrolokacije i smjer postavljanja sigurnosnih koridora određuje se za svaku pojedinu mikrolokaciju određenu Planom kako slijedi:

1. redni broj lokacije 14.„Padova III“ u Banjolu (pod Vrh na plaži bez korištenja rive), ispod k.č.br. 1330/4, k.o. Banjol i pored k.č.br. 618/6, k.o. Banjol, južno od lokacije br. 15 – odobravaju se 3 (tri) plovila na vodomlazni pogon; vodeni prolaz postaviti u prostoru s ishodištem na obali sa koordinatama: geografska širina "=44°45,0824’ N i geografska duljina "=014°46,3417’E;

Vodeni prolaz postaviti na način da je baza vodenog prolaza na obali širine min 20 m, a na vrhu vodenog prolaza na širine min 50 m, dužina istog 100 m od obale prema vani u smjeru III kvadranta azimut 215°.

Vodeni prolaz (sigurnosni koridor) koristi se kako za plovilo na vodomlazni pogon (3 komada) tako i za plovilo za vuču s opremom (redni broj lokacije 15. – 1 komad), te uz naprijed navedene uvjete sigurnosti plovidbe, prilikom uplovljavanja/isplovljavanja iz vodenog prolaza plovila na vodomlazni pogon i/ili plovila za vuču opremom, zabranjuje se istovremeno uplovljavanje/isplovljavanje više od jednog sredstva za iznajmljivanje.

2. redni broj lokacije 65. Otočić Boljkovac u Supetarskoj Dragi („Gonar“), k.č.br. 1968, k.o. Supetarska Draga – odobrava se 1 (jedno) plovilo na vodomlaznipogn; predmetna lokacija prikazana je u grafičkom prilogu Plana, no radi blizine privezišta u Gonaru ispred restorana More; vodeni prolaz postaviti u prostoru s ishodištem na obali s koordinatama: geografska širina "=44° 48,0792’ N i geografska duljina "=014°41,7969’E, na jugozapadnoj strani otočića Boljkovac.

Vodeni prolaz postaviti na način da je baza vodenog prolaza na obali širine min 10 m, a na vrhu prolaza širine min 50 m, dužina istog 100 od obale prema vani u smjeru zapada.

Uvjeti sigurnosti plovidbe za obavljanje djelatnosti iznajmljivanja opreme za rekreaciju i sport – iznajmljivanje brodica na motorni pogon, na pojedinim mikrolokacjama utvrđuju se kako slijedi:

·         dužnost postavljanja i odražavanja vodenog prolaza (sigurnosnog koridora) označenog plutačama;

·         vodeni prolaz postaviti na način da je baza vodenog prolaza uz obalu mjesta veza plovila širine min 10 m, a na vrhu vodenog prolaza širine min 50 m, dužina istog 50 m prema vani. Vodeni prolaz na morskoj površini označiti nanizanim plovcima u razmaku od 1 m bijele boje, s plutačama postavljenim svakih 15metaranarančaste boje O 30 cm, a završetak prolaza s plutačom posebne oznake – žute boje O 50 cm;

·         uplovljavnje/isplovljavanje brzinom manjom do 5 čvorova;

·         zabranjeno je glisiranje i kupanje unutar postavljenog lijevka (što mora biti vidno označeno), a po isplovljenju iz lijevka brodice ne smiju ploviti na udaljenosti manjoj od 50 metara od zaštitne plutajuće barijere plaže, niti smiju glisirati na udaljenosti manjoj od 300 metara od obale;

·         početna pozicija s koje se može obavljati iznajmljivanje brodice na motorni pogon, mora biti udaljena od zaštitne plutajuće barijere plaže najmanje 50 metara u svim smjerovima;

·         Mikrolokacije i smjer postavljanja sigurnosnih koridora određuje se za pojedinu mikrolokaciju određenu Planom kako slijedi:

1. redni broj lokacije 21. „Padova III“ u Banjolu, na k.č.br. 598, k.o. Banjol, južno od lokacije br. 20 – odobrava se 6 (šest) komada brodica na motorni pogon, vodeni prolaz postaviti u prostoru s ishodištem na obali s koordinatama:geografska širina "=44°45,0118’ N i geografska duljina "=014°46,5149’E. 

2. redni broj lokacije 33. dio pomorskog dobra u Barbatu, na k.č.br. 1284, k.o. Barbat – odobrava se 6 (šest) komada brodica na motorni pogon; vodeni prolaz postaviti u prostoru s ishodištem na obali sa koordinatama: geografska širina "=44°44,4827’ N i geografska duljina "=14°47,6006’E.

3. redni broj lokacije 34. dio pomorskog dobra u Barbatu, na k.č.br. 431/1, k.o. Barbat – odobrava se 5 (pet) komada brodica na motorni pogon; vodeni prolaz postaviti u prostoru s ishodištem na obali sa koordinatama: geografska širina "=44°44,1285’ N i geografska duljina "=014°47,9218’E.

4. redni broj lokacije 35. dio pomorskog dobra u Barbatu, na k.č.br.1321, k.o. Barbat – odobrava se 6 (šest) komada brodica na motorni pogon; vodeni prolaz postaviti u prostoru s ishodištem na obali sa koordinatama:geografska širina "=44°44,0152’ N i geografska duljina "=014°48,1799’E.

5. redni broj lokacije 37. dio pomorskog dobra u Barbatu, na k.č.br. 1320, k.o. Barbat – odobrava se 2 (dva) komada brodica na motorni pogon; vodeni prolaz postaviti u prostoru s ishodištem na obali sa koordinatama:geografska širina "=44°44,0339’ N i geografska duljina "=014°48,1260’E.

6. redni broj lokacije 64. Kamporska draga – u Kamporu zapadno od lokacije br. 58. – odobrava se 5 (pet) brodica na motorni pogon; vodeni prolaz postaviti u prostoru s ishodištem na obali sa koordinatama: geografska širina "=45°18`19" N i geografska duljina "=014°29`14"E.

7. redni broj lokacije 82. dio pomorskog dobra u Supetarskoj Dragi, ispod k.č.br 450/6, k.o. Supetarska Draga: odobrava se 8 (osam) brodica na motorni pogon; vodeni prolaz postaviti u prostoru s ishodištem na obali sa koordinatama: geografska širina "=44°48,3983’ N i geografska duljina "=014°43,3353’E.

8. redni broj lokacije br. 105. dio pomorskog dobra u Kamporu, ispod k.č.br. 1725/51, k.o. Kampor – odobravaju se 3 (tri) brodice na motorni pogon; vodeni prolaz postaviti u prostoru s ishodištem na obali sa koordinatama: geografska širina "=44°45,5381’ N i geografska duljina "=014°44,3489’E;

Uvjeti sigurnosti plovidbe za obavljanje zabavne i rekreacijske djelatnosti – gliser za vuču na planiranoj mikrolokaciji br. 15. „Padova III“ u Banjolu (pod Vrh na plaži bez korištenja rive), ispod k.č.br. 1330/4, k.o. Banjol i pored k.č.br. 618/6, k.o. Banjol, utvrđuju se kako slijedi:

·         dužnost postavljanja i odražavanja vodenog prolaza (sigurnosnog koridora) označenog plutačama;

·         Vodeni prolaz postaviti na način da je baza vodenog prolaza na obali širine min 20 m, a na vrhu vodenog prolaza na širine min 50 m, dužina istog 100 m od obale prema vani u smjeru III kvadranta azimut 215°.

·         Vodeni prolaz na morskoj površini označiti nanizanim plovcima u razmaku od 1 m bijele boje, s plutačama postavljenim svakih 25 metara narančaste boje O 30 cm, a završetak prolaza s plutačom posebne oznake – žute boje O 50 cm;

·         vodeni prolaz postaviti u prostoru s ishodištem na obali sa koordinatama: geografska širina "=44°45,0824’ N i geografska duljina "=014°46,3417’E;

·         zabranjeno je glisiranje i kupanje unutar postavljenog lijevka (što mora biti vidno označeno), a po isplovljenju iz lijevka sredstvo za vuču ne smije ploviti na udaljenosti manjoj od 50 metara od zaštitne plutajuće barijere plaže, niti smiju glisirati na udaljenosti manjoj od 300 metara od obale;

·         potrebno je postaviti oznaku obavijesti o morskom prostoru povećanog opreza na kojemu se obavljanju sportske ili druge aktivnosti, o čemu će Lučka kapetanija Rijeka/Lučka ispostava Rab donijeti posebno rješenje;

·         brzina uplovljavanja/isplovljavanja plovila ne smije biti veća od sigurnosne brzine odnosno do 5 čv ;

·         pored opreme propisane za navedeno plovilo isto mora imati sigurnosnu narukvicu i konveksni retrovizor;

·         prilikom obavljanja djelatnosti sredstva za vuču tijekom plovidbe uvijek se moraju nalaziti 2 člana posade;

·         sve osobe na brodici (gliseru) čija brzina prelazi 20 čv moraju za vrijeme plovidbe nositi prsluke za spašavanje osim ako se nalaze u zatvorenom prostoru;

·         korisnici usluga moraju biti osigurani policom osiguranja, a plovila osigurana policom osiguranja za eventualne štete nastale prema trećim osobama;

·         ovlaštenik dozvole dužan je pratiti vremensku prognozu i vremenske uvjete, te se zabranjuje obavljanje djelatnosti vuče ukoliko postoji opasnost zbog pogoršanih vremenskih uvjeta;

·         dužnost ne približavanja na udaljenosti od 50 metara od zaštitne plutajuće brane uređene plaže, odnosno 150 metara od obale neuređene plaže;

·         pružanje usluga obavljati isključivo od izlaska do zalaska sunca, po zalasku do izlaska sunca vodeni prolaz se mora ukloniti.

Vodeni prolaz (sigurnosni koridor) koristi se kako za plovilo za vuču s opremom tako i za plovilo na vodomlazni pogon (redni broj lokacije 14. – 3 komada), te uz naprijed navedene uvjete sigurnosti plovidbe, propisuje se da prilikom uplovljavanja/isplovljavanja iz vodenog prolaza plovila za vuču opremomi/ili plovila na vodomlazni pogon, zabranjuje se istovremeno uplovljavanje/isplovljavanje više od jednog sredstva za iznajmljivanje.

Članak 21.

Utvrđuju se uvjeti obavljanja zabavne i rekreacijske djelatnosti– aquapark,na planiranim mikrolokacijama i to: redni broj lokacije 91. „Veli mel“ u Kamporu, sjeverozapadni dio akvatorija plaže; redni broj lokacije 92. „Padova III“ u Banjolu, središnji dio akvatorija plaže ispod k.č.br. 598, k.o. Banjol; redni broj lokacije 96. „Plaža ispod groblja“ u Barbatu, ispod k.č.br. 167/2, k.o. Barbat i redni broj lokacije 97. „Padova I“ u Banjolu, pored k.č.br. 1356 i k.č.br. 1330/4, k.o. Banjol:

·         aquaparkpostaviti isključivo na dijelu morskog akvatorija unutar ograđenog prostora plaže (zaštitne ograde za kupače),

·         površina na kojoj se postavlja aquapark, označiti razvučenim konopima sa nanizanim i povezanim plutačama bijele boje s maksimalnim razmakom 1 metar. Na istaknutim mjestima aqua parka plutače moraju biti žute boje

·         sredstva za iznajmljivanje unutar aquapark moraju biti sigurno usidrena, te posjedovati propisane ateste,

·         aquapark za vrijeme rada mora biti pod stalnim nadzorom stručno osposobljenih osoba koje mogu pružiti stručnu pomoć,

·         korisnik dozvole dužan je prije svakog iznajmljivanja sredstava aquapark upoznati i upozoriti korisnike sa sigurnim načinom korištenja navedenih usluga,

·         pružanje navedenih usluga obavljati isključivo od izlaska do zalaska sunca,

·         nakon završetka vremenskog roka za koje se izdaje dozvola, korisnik je dužan aquapark ukloniti sa dijela morskog akvatorija i pomorsko dobro vratiti u prvobitno stanje.

Članak 22.

Djelatnost iznajmljivanja svih vrsta sredstava (sredstva za vuču s opremom (padobran i sl.), plovila na vodomlazni pogon, brodice na motorni pogon, sandoline, kajaci, pedaline, daske za jedrenje, vodene lopte, daske za veslanje - supovi i sl.) dozvoljeno je obavljati isključivo izvan morske ograde uređene plaže, te uz pridržavanje svih propisa koji se odnose na sigurnost plovidbe.

Članak 23.

Kod obavljanja djelatnosti iznajmljivanja plažne opreme, ovlaštenik dozvole na pomorskom dobru

dužan je:

- držati plažnu opremu (suncobrani, ležaljke, ronilačka oprema, oprema za plivanje i sl.) uredno složene i smještene na dijelu pomorskog dobra koje je dozvolom na pomorskom dobru određeno za njihov smještaj i izdavanje kada nisu iznajmljene korisniku

- spremati plažnu opremu na dio pomorskog dobra koje je dozvolom na pomorskom dobru određeno za njihov smještaj i izdavanje kada korisnik prestane koristiti plažnu opremu

- redovito održavati i čistiti pomorsko dobro na kojem se izdaje dozvola

- ostaviti slobodni pojas od minimalno 2 m od crte srednjih viših visokih voda mjereno vodoravno.

Članak 24.

Kod obavljanja ugostiteljske djelatnosti ovlaštenik dozvole na pomorskom dobru dužan je priključiti

se na vodovod i odvodnju, a ako te mogućnosti nema, dužan je postaviti spremnik za vodu i odvodnju.

VI. PLAN NADZORA OVLAŠTENIKA DOZVOLA

NA POMORSKOM DOBRU

Članak 25.

Vršenje nadzora ovlaštenika dozvola na pomorskom dobru propisuje se Odlukom o redu na pomorskom dobru Grada Raba.

Ovlast obavljanja nadzora nad provedbom Odluke o redu na pomorskom dobru ima pomorski redar i komunalni redari.

Nadzor nad izvršenjem obveza ovlaštenika dozvole na pomorskom dobru koje je ovlaštenik preuzeo dozvolom vrši Grad Rab putem pomorskog i komunalnih redara i inspektor pomorskog dobra.

Ukoliko se utvrdi da ovlaštenik dozvole na pomorskom dobru koristi pomorsko dobro izvan opsega utvrđenih u dozvoli na pomorskom dobru i/ili da ovlaštenik dozvole na pomorskom dobru ograničava opću upotrebu pomorskog dobra, donijet će se rješenje o ukidanju dozvole na pomorskom dobru.

VII. ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 26.

Koncesijska odobrenja izdana temeljem Uredbe o postupku davanja koncesijskih odobrenja na pomorskom dobru (“Narodne novine“ broj 36/04, 63/08, 133/13 i 63/14) ostaju na snazi do isteka roka na koji su izdana.

Članak 27

Plan upravljanja pomorskim dobrom Grada Raba objavit će se u “Službenim novinama Primorsko-goranske županije“, mrežnoj stranici i oglasnoj ploči Grada Raba.

Plan upravljanja pomorskim dobrom stupa na snagu osmog dana od dana objave u “Službenim novinama Primorsko-goranske županije“.

KLASA : 024-04/24-01/04

URBROJ : 2170-13-01/1-24-1

Rab, 25. travnja 2024. godine

POVJERENIK VLADE REPUBLIKE HRVATSKE

za obavljanje poslova iz nadležnosti
Gradskog vijeća Grada Raba

Boris Bačić, dr. med.

*Plan upravljanja se nalazi u prilogu*

Odluka u PDF formatu   


https://sn.pgz.hr/default.asp?Link=odluke&izdanje=2325&mjesto=51280&odluka=12
© Primorsko-goranska županija 2002.-2003. Sva prava pridržana.
Obratite se webmasteru s pitanjima i komentarima.
Programska podrška
www.netcom.hr