utvrđuje Prijedlog odluke o dodjeli potpore po pojedinom korisnikuPodnositelji prijava čije prijave ne ispunjavaju formalne uvjete Javnog poziva o toj činjenici bit će obavješteni pisanim putem najkasnije u roku od 5 radnih dana od održavanja sjednice Povjerenstva na kojoj je isto utvrđeno, na koju obavijest imaju pravo podnošenja prigovora u roku 3 radna dana od primitka. Povjerenstvo će povodom zaprimljenog prigovora ponovno izvršiti provjeru formalne ispravnosti prijave te u daljnjem roku od 3 radna dana o istome odlučiti, odnosno prigovor prihvatiti ili odbiti te o istome bez odgode obavijestiti podnositelja prigovora. U slučaju prihvaćanja prigovora, prijava će biti upućena u proceduru vrednovanja. Pisanom korespondencijom smatra se i komunikacija putem adrese e-pošte navedene u obrascu prijave.
O radu Povjerenstva vodi se zapisnik.
Stručne i administrativne poslove za Povjerenstvo obavlja Upravni odjel za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj .
Nakon administrativne provjere i provjere uvjeta prihvatljivosti, Povjerenstvo utvrđuje Prijedlog odluke o dodjeli potpore, a Odluku o dodjeli potpore donosi Župan.
Odluka iz prethodnog stavka objavljuje se na mrežnim stranicama Primorsko-goranske županije u roku od 7 (sedam) dana od dana donošenja.
X. IZVOR POTPORA, UGOVARANJE, DODJELA, ROKOVI I NADZOR
Izvor potpore je Proračun Primorsko-goranske županije za 2025. godinu.
Sredstva za provedbu mjera predloženog Programa planirana su u Proračunu Primorsko-goranske županije za 2025. godinu unutar razdjela Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj, Program: 8003 'Razvoj poduzetništva' kroz proračunske aktivnosti: Poticanje razvoja poduzetničkog potencijala, Poticanje razvoja poduzetničkog potencijala Gorskog kotara i Program edukacije te 8007 „Razvoj turizma“, kroz proračunsku aktivnost Poticanje razvoja turističkog poduzetničkog potencijala Gorskog kotara.
Potpore se dodjeljuju do utroška sredstava planiranih u Proračunu Primorsko-goranske županije za provedbu ovog Programa.
S korisnicima potpore iz ovog Programa zaključuje se Ugovor, a odobrena sredstva potpore isplaćuju se na žiro račun, odnosno IBAN korisnika potpore po potpisu Ugovora.
Ugovorom se utvrđuju međusobna prava i obveze korisnika potpore i Primorsko-goranske županije. Ugovor obvezno sadrži odredbe u kojima ugovorne strane specificiraju visinu i namjenu sredstava, način isplate sredstava, način i postupak kontrole namjenskog korištenja sredstava, obvezu dostave izvješća o provedbi aktivnosti, rokove izvršenja pojedinih obveza korisnika, obveze čuvanja dokumentacije, nadzor i financijsku provjeru na licu mjesta, odredbe o raskidu ugovora i obveze povrata sredstava te nadležnosti suda u slučaju spora.
Dostavljanjem dokumentacije na Javni poziv i potpisivanjem Ugovora o dodjeli potpore, korisnik potpore daje odobrenje Primorsko-goranskoj županiji da osnovne podatke o korisniku i odobrenoj potpori objavi na službenoj mrežnoj stranici Županije te u drugim izvještajima. Svi osobni podaci navedeni u prijavi i dokumentaciji koristit će se sukladno Općoj uredbi o zaštiti podataka (GDPR) i Zakonu o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka („Narodne novine“ broj 42/18) isključivo u svrhu odobravanja potpore.
Potpora male vrijednosti smatra se dodijeljenom u trenutku kada poduzetnik stekne zakonsko pravo na primanje potpore, a to je s datumom donošenja Odluke o dodjeli potpore i u iznosu koji je naveden u Odluci od dodjeli potpore, bez obzira na moguće kasnije iskorištenje u manjem iznosu)
Korisnik potpore se obvezuje na namjensko korištenje sredstava potpore. Namjensko korištenje sredstava potpore dokazuje se računima koji glase na korisnika potpore, izvodima po transakcijskom računu kojima se dokazuje izvršeno plaćanje te fotodokumentacijom o realizaciji aktivnosti.
Računi kojima se dokazuje namjensko korištenje sredstava potpore ne smiju se koristiti za pravdanje drugih potpora koje dodjeljuje Primorsko-goranska županija i ostali davatelji državnih potpora.
Korisnik je dužan istaknuti na vidljivom mjestu (internet stranici, predmetu nabave u okviru aktivnosti, u ulaznom prostoru Prijavitelja i dr.) da je za provedbu aktivnosti ostvario bespovratna sredstva iz Proračuna Primorsko-goranske županije, odnosno da su sredstva dodijeljena od strane Primorsko-goranske županije.
Nadzor nad namjenskim korištenjem potpore provodi Upravni odjel za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije temeljem dokumentacije korisnika potpore, a po potrebi i kontrolom na licu mjesta.
Primorsko-goranska županija, radi nadzora namjenskog korištenja sredstava potpore, može neposredno kontaktirati sve pravne i fizičke osobe kojima je prema priloženoj dokumentaciji korisnik potpore isplatio novčana sredstva koja je dobio od Primorsko-goranske županije za sufinanciranje aktivnosti iz Ugovora.
Korisnik kojemu je odobrena bespovratna potpora, obvezuje se dostaviti Upravnom odjelu za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj Izvještaj o provedbi aktivnosti za aktivnost/namjenu navedenu u Ugovoru s fotodokumentacijom o realizaciji aktivnosti najkasnije do 25. prosinca 2025. godine.
Ukoliko se utvrdi nenamjensko korištenje potpore, korisnik potpore u obvezi je nenamjenski utrošena sredstva, uvećana za pripadajuću zakonsku zateznu kamatu, vratiti u Proračun Primorsko-goranske županije.
XI. TRAJANJE PROGRAMA I LOKACIJA PROVEDBE AKTIVNOSTI
Program traje od dana njegova stupanja na snagu do iskorištenja sredstava, a najkasnije do 31. prosinca 2025. godine.
Lokacija na kojoj se provodi aktivnost je područje Primorsko-goranske županije.
XII. PRIHVATLJIVI I NEPRIHVATLJIVI PRIJAVITELJI
Pod pojmom “Prijavitelj” u ovom Programu označava se subjekt malog gospodarstva (mikro, mali i srednji) za koji se traži potpora.
Subjekti malog gospodarstva (mikro i mali za sve mjere, osim za Mjere 5. i 6. za koje se mogu javiti mikro, mali i srednji poduzetnici te za Mjeru 9. koja je namijenjena Poduzetničkim potpornim institucijama), u smislu ovog Programa, su fizičke i pravne osobe (isključivo registrirani kao obrti, trgovačka društva d.o.o. i j.d.o.o. i ustanove) u 100% privatnom vlasništvu, osim za mjeru 9., s registriranim sjedištem na području Primorsko-goranske županije koji samostalno i trajno obavljaju dopuštene djelatnosti radi ostvarivanja dobiti odnosno dohotka na tržištu utvrđene prema kriterijima propisanim Zakonom o poticanju razvoja malog gospodarstva („Narodne novine“, broj 29/02, 63/07, 53/12, 56/13 i 121/16), a prihvatljivi su Prijavitelji ukoliko:
- Prijavitelj u vlasničkoj i/ili osnivačkoj strukturi nema udjela Republike Hrvatske, jedinice područne (regionalne) samouprave ili jedinice lokalne samouprave te pravnih osoba čiji je vlasnik i/ili osnivač Republika Hrvatska, jedinica područne (regionalne) samouprave ili jedinice lokalne samouprave, osim za Mjeru 9.
- Prijavitelj je u 100% privatnom vlasništvu, osim za Mjeru 9., s registriranim sjedištem na području Primorsko-goranske županije.
- Prijavitelj je pravna ili fizička osoba koja je mikro ili malo poduzeće (Mjere 5. i 6. se mogu javiti mikro, mali i srednji poduzetnici) sukladno Zakonu o poticanju razvoja malog gospodarstva (,,Narodne novine“ broj 29/02, 63/07, 53/12, 56/13 i 121/16) i Preporuci Europske komisije 2003/361/EC od 06.05.2003. uz odgovarajuću primjenu definicije malih i srednjih poduzeća dane u Prilogu I. Uredbe komisije (EU) br. 651/2014 od 17. lipnja 2014. (SL EU L 187, 26.6.2014., str. 1–78) o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora (SL EU L 187, 26.06.2014. str.1) i njezinim izmjenama Uredbi Komisije (EU) 2023/1315 'd 23. lipnja 2023. (SL EU L 167, 30.6.2023., str. 1–90), Uredbi Komisije (EU) 2017/1084 (SL EU L 156, 20.6.2017., str. 1–18) i Uredbi Komisije (EU) 2021/1237. (SL EU L 270, 29.7.2021., str. 39–75).
- Prijavitelj u trenutku podnošenja prijave ima odgovarajući oblik registracije
- Prijavitelj te partnerski i povezani subjekti s Podnositeljem prijave imaju podmirene obveze prema Primorsko-goranskoj županiji
- Prijavitelj je podnio Prijavu koja je u skladu s prihvatljivim aktivnostima, prihvatljivim troškovima i prihvatljivim djelatnostima
- Prijavitelj ima barem jednog zaposlenog uključujući vlasnika/cu obrta (vlasnik/ca obrta se smatra zaposlenikom obrta ukoliko nema zasnovan radni odnos kod druge pravne ili fizičke osobe), na puno radno vrijeme i na neodređeno vrijeme; (dokazuje se e-radnom knjižicom, tj. Elektroničkim zapisom ili potvrdom HZZMO o podacima evidentiranim u matičnoj evidenciji)
- Prijavitelj u trenutku podnošenja prijave ima podmirene obveze po osnovi javnih davanja o kojima službenu evidenciju vodi Porezna uprava (dokazuje se originalnom Potvrdom nadležne Porezne uprave ili elektroničkim zapisom dostupnim na e-Građani, u dijelu e-Porezna)
- Prijavitelj traži potporu u skladu s odredbama o potporama male vrijednosti – Uredba komisije (EU) 2023/2831) – (dokazuje se Izjavom o korištenim potporama male vrijednosti).
PRIHVATLJIVI PRIJAVITELJI PO MJERAMA :
Mjera 1. Sufinanciranje troškova opreme - prerađivačke djelatnosti
Prijavitelji koji su prema Odluci o Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti NKD 2025 („Narodne novine“ broj 47/2024) registrirani za područje C (Prerađivačka industrija), Odjeljak 10-32 (izuzev: Odjeljak 12 - Proizvodnja duhanskih proizvoda; Skupina 25.30.0 - Proizvodnja oružja i streljiva; Skupina 30.40.0 - Proizvodnja vojnih borbenih vozila)
Mjera 2. Poticanje energetske učinkovitosti
Prijavitelji koji pripremaju projektno-tehničku dokumentaciju za ulaganje u korištenje obnovljivih izvora energije ili ulažu u ugradnju sustava i opreme za proizvodnju električne energije korištenjem obnovljivih izvora energije na području Primorsko-goranske županije
Mjera 3. Potpore novoosnovanim tvrtkama/obrtima
Prijavitelji koji prvi put otvaraju ili imaju novoosnovan obrt ili trgovačko društvo.
Mjera 4. Poticanje zapošljavanja i samozapošljavanja žena
Prijavitelji koji imaju iskazano neto povećanje broja zaposlenih osoba ženskog spola uključujući i samozapošljavanje, na puno radno vrijeme i na neodređeno.
Mjera 5. Sufinanciranje pripreme i prijave projekta za EU fondove
Prijavitelji koji su u postupku pripreme dokumentacije za investicijska ulaganja na području Primorsko-goranske županije radi prijave projekta za EU fondove.
Mjera 6. Potpore inkluzivnom poduzetništvu
Prijavitelji koji planiraju ulaganje u uređenje poslovnog objekta/prostora radi osiguranja pristupačnosti objektu osobama s invaliditetom (OSI), osobama smanjene pokretljivosti (OSP) kao i nabavu opreme radi pružanja usluga za njegu i tretmana (estetskih, zdravstvenih rehabilitacijskih, terapijskih) uključujući i za djecu s teškoćama u razvoju te prijavitelji koji su poduzetnici s invaliditetom radi unapređenja (vlastitog) poslovanja.
Mjera 7. Sufinanciranje profesionalnog i stručnog usavršavanja
Prijavitelji koji ulažu u potrebno profesionalno i stručno usavršavanje i osposobljavanje te u suvremena znanja zaposlenika od značaja za obavljanje registrirane djelatnosti.
Mjera 8. Poticanje razvoja turističkog poduzetničkog potencijala Gorskog kotara
Mikro i mali subjekti malog gospodarstva, 100% u privatnom vlasništvu koji imaju sjedište na području Gorskog kotara (d.o.o., j.d.o.o. i obrti) i sukladno Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti (NN 85/15, 121/16, 99/18, 25/19, 98/19, 32/20, 42/20 i 126/21), Pravilniku o razvrstavanju i kategorizaciji ugostiteljskih objekata iz skupine „ostali ugostiteljski objekti za smještaj“ (NN 54/16 i 69/17), Pravilniku o razvrstavanju, kategorizaciji i posebnim standardima ugostiteljskih objekata iz skupine „hoteli“ (NN 56/16 i 120/19), Pravilniku o razvrstavanju i minimalnim uvjetima ugostiteljskih objekata iz skupina 'restorani', 'barovi', 'catering objekti' i 'objekti jednostavnih usluga' (NN 82/07, 82/09, 75/12, 69/13, 150/14 i 85/15) i Zakonu o pružanju usluga u turizmu (NN 130/17, 25/19, 98/19, 42/20 i 70/21) registrirani su:
• za obavljanje ugostiteljske djelatnosti u smještajnim objektima i to u sljedećim vrstama: soba za iznajmljivanje, apartman, studio apartman, hotel, hotel baština (heritage), aparthotel, planinarski dom, lovački dom, kuća za odmor, prenoćište, hostel, objekt za robinzonski smještaj i pansion.
• za pripremanje hrane i pružanje usluga prehrane, pripremanje i usluživanje pića i napitaka u sljedećim vrstama ugostiteljskih objekata: restoran, gostionica, krčma, pivnica, konoba, buffet i bistro.
• za pružanje usluga aktivnog i pustolovnog turizma i pružanje usluga iznajmljivanja opreme za šport i rekreaciju turistima.
Mjera 9. Stjecanje znanja i vještina za poduzetnike i potencijalne poduzetnike
Poduzetničke potporne institucije registrirane na području Primorsko goranske županije (u daljnjem tekstu: PPI) upisane u Jedinstveni registar poduzetničke infrastrukture (u daljnjem tekstu: JRPI): http://reg.mingo.hr/pi/public/ koje će provoditi radionice i edukacije ciljanim skupinama.
XIII. NEPRIHVATLJIVI SEKTORI, ZABRANA
DODJELE POTPORA I IZUZEĆA OD ZABRANE
SUKLADNO UREDBI
U okviru ovog Programa nisu prihvatljivi sektori i ne sufinanciraju se djelatnosti Prijavitelja čija je glavna djelatnost (kod obrta navedena kao Pretežita djelatnost u izvatku iz obrtnog registra) utvrđena u Obavijesti o razvrstavanju Državnog zavoda za statistiku jedna od sljedećih djelatnosti iz Odluke o Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti NKD 2025), („Narodne novine“ broj 47/2024):
Područje A - Poljoprivreda i ribarstvo - izuzev šumarstvo - (Odjeljak 01 i Odjeljak 03)
Područje C - Prerađivačka industrija - (Odjeljak 12 - Proizvodnja duhanskih proizvoda; Skupina 25.30.0 - Proizvodnja oružja i streljiva; Skupina 30.40.0 - Proizvodnja vojnih borbenih vozila
Područje L - Financijske djelatnosti i djelatnost osiguranja (Odjeljak 64, 65, 66),
Područje M - Poslovanje nekretninama (Odjeljak 68),
Područje S - Umjetnost, zabava i rekreacija (Odjeljak 92 djelatnost kockanja, klađenja )
Područje N - Stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti (Odjeljak 69.1 Pravne djelatnosti, Odjeljak 70, Upravljačke djelatnosti; savjetovanje u vezi s upravljanjem-osim za Mjeru 9. i Odjeljak 73.3 Odnosi s javnošću i djelatnosti priopćavanja).
Korisnici potpore po ovom Programu ne mogu biti poduzetnici koji ulažu u sljedeće namjene:
- proizvodnju oružja, streljiva, vojne i policijske opreme;
- proizvodnju, preradu i distribuciju duhana;
- provođenje pokusa na životinjama;
- benzinske postaje;
- prodajne auto salone.
Sukladno odredbi članka 1. Uredbe komisije (EU) 2023/2831 dodjela potpora iz ovog Programa nije moguća poduzetnicima koji djeluju u sektorima koji ostvaruju pravo na potporu prema posebnim aktima Europske komisije, a definiranim u članku 1. Uredbe komisije (EU) 2023/2831.
a) potpore koje se dodjeljuju poduzetnicima koji se bave primarnom proizvodnjom proizvoda ribarstva i akvakulture;
b) potpore koje se dodjeljuju poduzetnicima koji se bave preradom i stavljanjem na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture, ako je iznos potpore utvrđen na temelju cijene ili količine kupljenih proizvoda ili proizvoda stavljenih na tržište;
c) potpora koje se dodjeljuju poduzetnicima koji djeluju u primarnoj proizvodnji
poljoprivrednih proizvoda;
d) potpore koje se dodjeljuju poduzetnicima u sektoru prerade i stavljanja na tržište poljoprivrednih proizvoda, u jednom od sljedećih slučajeva:
i. ako se iznos potpore utvrđuje na temelju cijene ili količine tih proizvoda koji su kupljeni od primarnih proizvođača ili koje dotični poduzetnici stavljaju na tržište;
ii. ako su potpore uvjetovane njihovim djelomičnim ili potpunim prenošenjem na primarne proizvođače;
e) potpore dodijeljene za djelatnosti povezane s izvozom u treće zemlje ili države članice, konkretno potpore izravno povezane s izvezenim količinama, uspostavljanjem i radom distribucijske mreže ili drugim tekućim rashodima povezanima s djelatnošću izvoza;
f) potpore koje se uvjetuju uporabom domaćih proizvoda ili usluga umjesto uvoznih.
Izuzeće od zabrane:
Ako poduzetnik djeluje i u jednom od prethodno navedenih sektora ( točke (a), (b), (c) ili (d)) i u jednom ili više sektora obuhvaćenih područjem primjene Uredbe Komisije (EU) 2023/2831 ili obavlja druge djelatnosti obuhvaćene područjem primjene Uredbe Komisije (EU) 2023/2831, Uredba Komisije (EU) 2023/2831 se primjenjuje na potpore dodijeljene u vezi s tim drugim sektorima odnosno djelatnostima, uz uvjet da korisnik potpore osigura odgovarajućim sredstvima, kao što je razdvajanje djelatnosti ili razdvajanje računa, da djelatnosti u sektorima isključenima iz područja primjene Uredbe Komisije (EU) 2023/2831 ne ostvaruju korist od potpore male vrijednosti koje se dodjeljuju u skladu s Uredbom Komisije (EU) 2023/2831.
XIV. PRIHVATLJIVE AKTIVNOSTI I PRIHVATLJIVI TROŠKOVI
Mjera 1. Sufinanciranje troškova opreme - prerađivačke djelatnosti
Prihvatljive su aktivnosti nabave dugotrajne imovine koja služi unaprjeđenju i modernizaciji obavljanja proizvodne djelatnosti Prijavitelja, zelenoj tranziciji ili ekološki prihvatljivim proizvodnim procesima ili poboljšanju učinkovitosti resursa (ulaganja u zelene tehnologije, kružno gospodarstvo, obnovljive izvore energije, energetsku učinkovitost) namijenjenih isključivo za aktivnosti u funkciji obavljanja prerađivačke djelatnosti navedenoj u Obavijesti o razvrstavanju poslovnog subjekta prema NKD-u iz 2025., odnosno kod obrta, navedenoj kao jedna od djelatnosti (NKD 2025) koja se dokazuje izvatkom iz Obrtnog registra (izuzev Skupine 25.30.0 - Proizvodnja oružja i streljiva i Skupine 30.40.0- Proizvodnja vojnih borbenih vozila).
Prihvatljiv je trošak nabave opreme kao ulaganja u dugotrajnu imovinu: (nabava alata, strojeva, postrojenja i opreme, mjernih i kontrolnih uređaja i instrumenata te računalnih programa).
Mjera 2. Poticanje energetske učinkovitosti
Prihvatljive su aktivnosti pripreme projektno-tehničke dokumentacije za provođenje mjera energetske učinkovitosti na objektima kao i pripreme projektno-tehničke dokumentacije za postavu sustava za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije te aktivnosti ugradnje sustava i opreme za proizvodnju električne energije korištenjem obnovljivih izvora energije na području Županije - fotonaponske elektrane.
Prihvatljivi su troškovi naknada za inženjere i arhitekte za izradu projektno-tehničke dokumentacije - Glavnog projekta sukladno Zakonu o gradnji („Narodne novine“ broj 153/13, 20/17, 39/19 i 125/19), Pravilniku o obveznom sadržaju i opremanju projekata građevine („Narodne novine“ broj 118/19 i 65/20) i Pravilniku o jednostavnim i drugim građevinama i radovima („Narodne novine“ broj 112/17, 34/18, 36/19, 98/19, 31/20 i 74/22) koji sadržava proračun i rekapitulaciju ušteda energije i emisija CO2 za lokaciju provedbe projekta s odobrenjima, suglasnostima i posebnim uvjetima građenja, ukoliko su isti potrebni te koji su evidentirani kao dugotrajna imovina.
Prihvatljivi su troškovi ugradnje sustava/opreme za proizvodnju električne energije korištenjem obnovljivih izvora energije na području Primorsko-goranske županije, odnosno ugradnja nove fotonaponske elektrane za proizvodnju električne energije koji su evidentirani kao dugotrajna imovina.
Mjera 3. Potpore novoosnovanim tvrtkama/obrtima
Prihvatljive su aktivnosti nastale pri pokretanju poslovanja i za obavljanje gospodarske aktivnosti.
Prihvatljivi su troškovi opremanja poslovnog prostora, nabave opreme za osnovnu djelatnost trgovačkog društva ili jednu od djelatnosti obrta, nabavu informatičke opreme i računalnih programa i drugi troškovi vezani za poslovanje novoosnovanog obrta ili trgovačkog društva koji su evidentirani kao dugotrajna imovina.
Mjera 4. Poticanje zapošljavanja i samozapošljavanja žena iskazano
a.) Prihvatljiva je aktivnost zapošljavanja žena na puno radno vrijeme i na neodređeno koje prethodno nisu bile u radnom odnosu minimalno 30 (trideset) dana prije zapošljavanja kod Prijavitelja te da je vidljivo neto povećanje broja zaposlenih osoba kod Prijavitelja.
b.) Prihvatljiva je aktivnost samozapošljavanja ženske osobe u vlastitom poslovnom subjektu na puno radno vrijeme na neodređeno.
Prihvatljiv trošak je trošak osoblja i materijalni troškovi.
Mjera 5. Sufinanciranje pripreme i prijave projekta za EU fondove
Prihvatljive su aktivnosti koje se odnose na izradu i pripremu dokumentacije u svrhu prijave investicijskog ulaganja na EU natječaj za sufinanciranje ulaganja.
Prihvatljiv trošak su naknade za izradu i pripremu dokumentacije u svrhu prijave investicijskog ulaganja na EU natječaj s dokazom o otvorenom EU natječaju za sufinanciranje ulaganja na koji se prijavljuje Prijavitelj s opisom investicijskog ulaganja.
Mjera 6. Potpore inkluzivnom poduzetništvu
Prihvatljive su aktivnosti provedbe pristupačnosti građevina poslovne namjene ulasku i kretanju osoba s invaliditetom, osoba smanjene pokretljivosti i djeci s teškoćama u razvoju, instalacije i implementacije obveznih elemenata pristupačnosti neovisnog življenja i obveznih elemenata pristupačnosti za savladavanje visinskih razlika te aktivnosti koje omogućavaju pristup uslugama i tretmanima (estetskim, zdravstvenim i rehabilitacijskim osobama s invaliditetom), osobama smanjene pokretljivosti i djeci s teškoćama u razvoju. Mjera je usmjerena i na poduzetnike s invaliditetom, koji navedene aktivnosti mogu koristiti u svrhu unaprjeđenja vlastitog poslovanja, osiguravanja funkcionalnosti poslovnog prostora te poboljšanja uvjeta rada i poslovanja.
Prihvatljiv je trošak nabave opreme kao ulaganja u dugotrajnu imovinu (rampa, dizalo, vertikalno/horizontalno podizna platforma, koso podizna sklopiva platforma, oprema za unapređenje poslovanja i funkcionalnosti osoba s invaliditetom i sl.), nabave medicinsko-terapijske (mobilne) opreme za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju, uključujući rehabilitacijsko-estetsku opremu za pružanje tretmana osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju te dodatna ulaganja na dugotrajnoj imovini za prilagodbu i unapređenje poslovnog prostora i poslovanja (ulazni prostor, stubište, sanitarni prostor, učionica, kupaonica, ulaz u vodu na plaži i na bazenu i dr,) u skladu s odredbama Zakona o suzbijanju diskriminacije („Narodne novine“ broj 85/08 i 112/12) i Pravilnika o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i osobama smanjene pokretljivosti („Narodne novine“ broj 78/13).
Mjera 7. Sufinanciranje profesionalnog i stručnog usavršavanja
Prihvatljive su aktivnosti profesionalnog i stručnog usavršavanja te osposobljavanja radi stjecanja suvremenih znanja i vještina osoba koje su kod poslodavca zaposlene na neodređeno vrijeme u punom radnom vremenu.
Prihvatljiv je trošak naknada za obavljene tečajeve, radionice, seminare, edukacije i savjetovanja kojima se na kraju usavršavanja svakoj zaposlenoj osobi, kao polazniku, izdaje potvrda o stečenim kompetencijama, znanjima ili vještinama.
Mjera 8. Poticanje razvoja turističkog poduzetničkog potencijala Gorskog kotara
Sredstva se odobravaju isključivo za:
• nabavu opreme ili pojedinih dijelova opreme (dugotrajne imovine) u svrhu razvoja i unaprjeđenja ugostiteljskih kapaciteta
• nabavu opreme ili pojedinih dijelova opreme (dugotrajne imovine) u svrhu pružanja usluga aktivnog i pustolovnog turizma i pružanja usluga iznajmljivanja opreme za šport i rekreaciju turistima.
Mjera 9. Stjecanje znanja i vještina za poduzetnike i potencijalne poduzetnike
Prihvatljive su aktivnosti održavanja informativnih radionica i edukacija te savjetovanja krajnjih korisnika.
Prihvatljivi su troškovi organizacije i provedbe radionica i edukacija, najma opreme, troškovi predavača, troškovi materijala, troškovi individualnih savjetovanja, marketinške aktivnosti i promocije, te nabave sredstava/materijala za sudionike u svrhu održavanja radionica/programa.
Za sve mjere prihvatljive su aktivnosti i troškovi koji su u funkciji obavljanja glavne djelatnosti prijavitelja navedenoj u Obavijesti o razvrstavanju poslovnog subjekta prema NKD 2025. („Narodne novine“ broj 47/2024), odnosno kod obrta, navedenoj kao jedna od djelatnosti koja se dokazuje izvatkom iz Obrtnog registra.
Nisu prihvatljivi troškovi:
kupnju nekretnina (objekata i zemljišta) i prijevoznih sredstava.Poduzetnik se može prijaviti samo na jednu mjeru u sklopu prijave na Javni poziv.
Izuzeće se primjenjuje samo za prijavu na Mjeru 6. Potpore inkluzivnom poduzetništvu, kada se poduzetnik uz prijavu na Mjeru 6. može prijaviti i na još jednu mjeru u sklopu Javnog poziva.
XV. INSTRUMENT, INTENZITET POTPORE
I VISINA NOVČANOG IZNOSA
Potpora male vrijednosti (de minimis potpora) se dodjeljuje Korisniku u obliku bespovratnih sredstava (kapitalnih ulaganja i subvencija).
Najmanji iznos potpore za sve mjere je 1.000,00 eura (za Prijavitelje koji su u sustavu PDV-a minimalni ukupni iznos prihvatljivih troškova bez PDV-a je 1.250,00 eura), osim za Mjere 8. i 9. za koje je minimalni iznos potpore 3.000,00 eura (za pojmove koji su u sustavu PDV-a minimalni ukupni iznos prihvatljivih troškova bez PDV-a je 3.750,00 eura).
Iznos potpore Primorsko-goranske županije predstavlja državnu potporu male vrijednosti sukladno Uredbi komisije (EU) 2023/2831.
Za Mjeru 1., Mjeru 2., Mjeru 3., Mjeru 5. i Mjeru 7.
Prijavitelju se odobravaju potpore u 80% iznosu prihvatljivih troškova, a najviše do 8.000,00 eura
Za Mjeru 4.
Prijavitelju se odobravaju potpore u 100% iznosu prihvatljivih troškova, a najviše do 8.000,00 eura u okviru jedne prijave i to:
- 100% potpore za zapošljavanje osobe ženskog spola u Primorsko-goranskoj županiji na području Gorskog kotara u iznosu od 3.000,00 eura (bez PDV-a) po zaposlenoj osobi,
- 100% potpore za samozapošljavanje osobe ženskog spola u Primorsko-goranskoj županiji na području Gorskog kotara u iznosu od 6.000,00 eura (bez PDV-a),
- 100% potpore za zapošljavanje osobe ženskog spola na ostalom području Primorsko-goranske županije u iznosu od 2.000,00 eura (bez PDV-a) po zaposlenoj osobi,
- 100% potpore za samozapošljavanje osobe ženskog spola na ostalom području Primorsko-goranske županije u iznosu od 4.000,00 eura (bez PDV-a).
Za Mjeru 6.
Prijavitelju se odobravaju potpore u 100% iznosu prihvatljivih troškova, a najviše do 8.000,00 eura.
Za Mjeru 8.
Županija će sufinancirati provedbu odabranih projekata najviše do:
- 80% prihvatljivih iznosa troškova provedbe projekta korisnicima koji projekt provode na području koje je razvrstano u III. kategoriju indeksa turističke razvijenosti (korisnik ima obvezu osigurati sredstva u iznosu od najmanje 20% od ukupnog troška projekta), najviše do 10.000,00 eura.
- 100% prihvatljivih iznosa troškova provedbe projekta korisnicima koji projekt provode na području koje je razvrstano u IV. kategoriju indeksa turističke razvijenosti, najviše do 12.000,00 eura.
(Indeks turističke razvijenosti po jedinicama lokalne samouprave, 2023. - Institut za turizam).
Za Mjeru 9.
Prijavitelju se odobravaju potpore u 100% iznosu prihvatljivih troškova, a najviše do 20.000,00 eura.
XVI. ODREDBE O ZBRAJANJU (KUMULACIJI) POTPORA
Potpore male vrijednosti koje se dodjeljuju temeljem ovog Programa mogu se kumulirati s potporama male vrijednosti dodijeljenima u skladu s Uredbom Komisije (EU) 2023/2832.
Potpore male vrijednosti koje se dodjeljuju temeljem ovog Programa mogu se kumulirati s potporama male vrijednosti dodijeljenima u skladu s uredbama Komisije (EU) br. 1408/2013 i (EU) br. 717/2014 do gornje granice utvrđene člankom 3. stavkom 2. Uredbe komisije (EU) 2023/2831.
Potpore male vrijednosti koje se dodjeljuju u skladu s ovim Programom ne kumuliraju se s državnim potporama u vezi s istim prihvatljivim troškovima niti s državnim potporama za istu mjeru rizičnog financiranja ako bi se takvom kumulacijom premašio najviši relevantni intenzitet potpore ili iznos potpore koji je za konkretan slučaj utvrđen uredbom o skupnom izuzeću ili odlukom Komisije. Potpore male vrijednosti koje nisu dodijeljene za određene prihvatljive troškove ili se ne mogu pripisati takvim troškovima mogu se kumulirati s drugim državnim potporama dodijeljenima na temelju uredbe o skupnom izuzeću ili odluke Komisije.
Potpore male vrijednosti koje se dodjeljuju u skladu s Uredbom komisije (EU) 2023/2831 mogu se pribrajati potporama male vrijednosti dodijeljenima u skladu s drugim odredbama o potporama male vrijednosti do odgovarajuće gornje granice utvrđene člankom 3. stavkom 2. Uredbe komisije (EU) 2023/2831.
XVII. VREMENSKI OKVIR POSTUPKA DODJELE POTPORA, OBJAVLJIVANJE I PROVEDBA
Ovaj Program stupa na snagu prvog dana od dana objave u „Službenim novinama Primorsko-goranske županije“.
Bespovratna sredstva u okviru ovog Programa dodjeljuju se putem Javnih poziva za dodjelu potpora, a koji će biti objavljeni na mrežnim stranicama Primorsko-goranske županije, www.pgz.hr .
Prijava za dodjelu potpora podnosi se na obrascu s potrebnom dokumentacijom koju utvrđuje Upravni odjel za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj, a objavljuje se u elektronskom obliku na mrežnim stranicama Primorsko-goranske županije.
Program će se provoditi transparentno, u skladu s člankom 6. Uredbe komisije (EU) 2023/2831.
Primorsko-goranska županija će bilježiti i prikupljati sve informacije u vezi s primjenom ovog Programa. Takvi će zapisi sadržavati sve informacije koje su potrebne kako bi se pokazalo da su ispunjeni uvjeti iz Uredbe.
Zapise koji se odnose na ovaj Program davatelj će potpora čuvati 10 (deset) godina od datuma kad je dodijeljena pojedinačna potpora u okviru Programa.
Primorsko-goranska županija će ovaj Program objaviti na svojim mrežnim stranicama www.pgz.hr .
KLASA: 024-01/25-01/12
URBROJ: 2170-01-01/6-25-86
Rijeka, 24. ožujka 2025.
Ž U P A N
Zlatko Komadina, dipl.ing., v.r.